310S kontra. 316L: który lepiej nadaje się do środowisk o wysokiej-temperaturze?

May 08, 2026

Zostaw wiadomość

Stal nierdzewna 310Sjest wyraźnym zwycięzcą w zakresie długotrwałej-pracy w temperaturach powyżej 500 stopni (932 stopni F). Wysoka zawartość chromu i niklu zapewnia mu doskonałą odporność na utlenianie i stabilność strukturalną w podwyższonych temperaturach.. 316L doskonale nadaje się do zastosowań korozyjnych w-średnich temperaturach-, ale traci swoją przewagę powyżej 500 stopni.

 

310S vs 316L Which Is Better Suited for High-Temperature Environments

 

Wstęp

 

Temperatura jest najcięższym testem wytrzymałościowym, któremu może podołać metal. Kiedy rurociąg, element pieca lub zbiornik przemysłowy pracuje w wysokiej temperaturze, skład chemiczny, mikrostruktura i zachowanie powierzchni materiału stają się krytyczne. Wybierając niewłaściwy gatunek, ryzykujesz powstawaniem kamienia oksydacyjnego, awarią pełzania i kosztownymi nieplanowanymi przestojami.

 

Prawie na każdej krótkiej liście-wysokotemperaturowych znajdują się dwa gatunki: 310S i 316L. Obie są austenityczną stalą nierdzewną. Obydwa zapewniają dobrą odporność na korozję. Jednak są one zbudowane dla bardzo różnych okien operacyjnych. W tym artykule wyjaśniono - za pomocą obiektywnych danych - dokładnie, gdzie każdy gatunek jest najlepszy i który z nich należy do Twojego-zastosowania wysokotemperaturowego.

 

310S kontra. 316L: różnica

 

Poniższa tabela podsumowuje najbardziej decydujące różnice pomiędzy tymi dwoma klasami.

 

Nieruchomość

310S

316L

Numer UNS

S31008

S31603

Podstawowe pierwiastki stopowe

25% Cr, 20% Ni

17% Cr, 12% Ni, 2–3% Mo

Maks. Ciągła temperatura pracy

1100 stopni (2010 stopni F)

870 stopni (1600 stopni F) - ograniczona przez utlenianie

Maks. Przerywana temperatura pracy.

1035 stopni (1895 stopni F)

925 stopni (1695 stopni F)

Odporność na utlenianie

Doskonała, gruba, przylegająca łuska Cr₂O₃ o grubości -

Umiarkowana - cieńsza warstwa chromu

Odporność na nawęglanie

Bardzo dobry

Umiarkowany

Korozja wżerowa/szczelinowa

Dobry

Doskonały (dodatek Mo)

Pokój-Temp. Wytrzymałość na rozciąganie

Większe lub równe 515 MPa (75 ksi)

Większe lub równe 485 MPa (70 ksi)

Pokój-Temp. Siła plonu

Większe lub równe 205 MPa (30 ksi)

Większe lub równe 170 MPa (25 ksi)

Spawalność

Dobry; niskie ryzyko uczulenia

Doskonały; Klasa „L” minimalizuje uczulenie

Względny koszt materiału

Wyższy (więcej Cr i Ni)

Umiarkowany

Typowe zastosowania

Piece, piece, rury promiennikowe, obróbka cieplna

Zakłady chemiczne, farmaceutyczne, morskie, przetwórstwo spożywcze

 

Notatka:Temperatury pracy ciągłej są zgodne z normą ASTM/wytycznymi branżowymi; Rzeczywiste limity zależą od atmosfery i poziomu stresu.

 

Skład chemiczny - Dlaczego to ma znaczenie

 

Różnica w zachowaniu-wysokotemperaturowych pomiędzy 310S i 316L zaczyna się od składu chemicznego. Pomyśl o pierwiastkach stopowych jak o elementach konstrukcyjnych: im więcej ich dodasz, tym mocniejsza i bardziej-odporna na ciepło staje się konstrukcja - do pewnego stopnia.

 

Pierwiastek (% wag.)

310S

316L

Rola w wysokiej temperaturze

Chrom (Cr)

24.0 – 26.0

16.0 – 18.0

Tworzy kamień tlenkowy Cr₂O₃ -, główną barierę chroniącą przed utlenianiem

Nikiel (Ni)

19.0 – 22.0

10.0 – 14.0

Stabilizuje austenit; zapobiega przemianie fazowej pod wpływem cykli cieplnych

Molibden (Mo)

-

2.0 – 3.0

Zwiększa odporność na korozję wżerową/szczelinową w mediach wodnych; ograniczone korzyści w wysokiej temperaturze

Węgiel (C)

Mniejsza lub równa 0,08

Mniejsza lub równa 0,03

Niska zawartość C w 316L zapobiega uczuleniom podczas spawania

Krzem (Si)

Mniejszy lub równy 1,50

Mniejsza lub równa 1,00

Zwiększa odporność na utlenianie i płynność kamienia tlenkowego

Mangan (Mn)

Mniejsza lub równa 2,00

Mniejsza lub równa 2,00

stabilizator austenitu; drugorzędną rolę w odporności na ciepło

Żelazo (Fe)

Balansować

Balansować

Matryca metalowa

 

Notatka:Zakresy składu zgodnie z ASTM A240 / EN 10088-1. Dokładne limity mogą się różnić w zależności od postaci produktu.

 

Kluczowe spostrzeżenia:310S zawiera około 50% więcej chromu i 65% więcej niklu niż 316L. Ta luka chemiczna jest najważniejszym powodem, dla którego 310S dominuje w piecach, piecach i innych środowiskach-o wysokiej temperaturze.

 

Wydajność w wysokich-temperaturach: głębokie zanurzenie

 

High-Temperature Performance A Deep Dive

Odporność na utlenianie

 

Utlenianie to główny rodzaj uszkodzenia metali w-powietrzu o wysokiej temperaturze. W podwyższonych temperaturach tlen reaguje z powierzchnią stali. Jeśli powstała warstwa tlenku jest gęsta i przylegająca, działa jak-samonaprawiająca się tarcza. Jeśli jest porowaty i odpryskuje, metal nieszlachetny ulega szybkiemu zużyciu.

 

310S tworzy bogatą, stabilną warstwę chromu (Cr₂O₃) dzięki zawartości chromu wynoszącej 25%. Skala ta pozostaje ochronna do około 1100 stopni w pracy ciągłej - poziomu, któremu 316L nie może dorównać. 316Cieńsza warstwa tlenku L staje się niestabilna i zaczyna odpryskiwać powyżej około 800–870 stopni, odsłaniając świeży metal i przyspieszając utratę materiału.

 

Zakres temperatur

Zachowanie 310S

Zachowanie 316L

Do 500 stopni

W pełni stabilny; doskonałe w każdej atmosferze

W pełni stabilny; doskonała odporność na korozję

500 – 800 stopni

Stabilny; minimalne osadzanie się kamienia utleniającego

Do przyjęcia; przebarwienia powierzchni zaczynają się powyżej ~650 stopni

800 – 870 stopni

Stabilny; skala tlenkowa nienaruszona

Zbliżanie się do limitu; wyłącznie do użytku sporadycznego

870 – 1000 stopni

Dobry; Kamień może gęstnieć pod wpływem cykli termicznych

Niezalecane; łuszczenie się i utrata siły przyspieszają

1000 – 1100 stopni

Maksymalny ciągły zasięg; nadal funkcjonalny

Nieodpowiedni

Powyżej 1100 stopni

Przekracza zalecany ciągły limit

Nieodpowiedni

 

Notatka:W oparciu o ciągłą pracę w suchym powietrzu. Atmosfery redukujące, siarkowe lub nawęglające mogą obniżyć limity dla obu gatunków.

Wytrzymałość na pełzanie i-wysoką temperaturę

 

W podwyższonych temperaturach metale stopniowo odkształcają się pod długotrwałym obciążeniem - i jest to zjawisko zwane pełzaniem. Materiał o doskonałej odporności na pełzanie dłużej zachowuje swój kształt, umożliwiając cieńsze ścianki i dłuższe okresy międzyobsługowe.

 

310S zachowuje znaczną wytrzymałość w temperaturach, w których 316L już znacznie mięknie. Wyższa zawartość niklu stabilizuje osnowę austenityczną przed osłabieniem granic ziaren, natomiast gęstsza zgorzelina tlenkowa zmniejsza degradację powierzchni.

 

Temperatura

Wytrzymałość na rozciąganie 310S (w przybliżeniu)

Wytrzymałość na rozciąganie 316L (w przybliżeniu)

Przewaga 310S

20 stopni

515–620 MPa

485–690 MPa

Porównywalny

400 stopni

~380 MPa

~345 MPa

+10%

600 stopni

~280 MPa

~205 MPa

+37%

800 stopni

~165 MPa

~95 MPa

+74%

900 stopni

~110 MPa

~55 MPa

+100%

1000 stopni

~65 MPa

< 30 MPa

310S nadal sprawny

 

Notatka:Wartości są przybliżone i reprezentują wyżarzany pręt/płytę na podstawie opublikowanych danych materiałowych. Rzeczywista wydajność różni się w zależności od postaci produktu, obróbki cieplnej i warunków obciążenia.

Odporność na cykle termiczne

 

Wiele procesów przemysłowych - obróbka cieplna, kucie, wyżarzanie - obejmuje wielokrotne ogrzewanie i chłodzenie. Każdy cykl powoduje naprężenie termiczne w miarę rozszerzania się i kurczenia metalu. Stop, który nie jest w stanie wytrzymać tego naprężenia, powoduje pęknięcia i odpryski ochronnej warstwy tlenku.

 

Stal 310S dobrze radzi sobie z cyklami termicznymi, ponieważ wyższa zawartość niklu zmniejsza współczynnik rozszerzalności cieplnej w porównaniu ze standardowymi gatunkami austenitycznymi i zwiększa wytrzymałość podczas zmian temperatur.. 316L jest mniej odpowiedni do agresywnych cykli temperaturowych powyżej 600 stopni; cieńsza łuska chromowa ma tendencję do pękania i-wielokrotnego formowania się, co przyspiesza utratę powierzchni.

Odporność na nawęglanie i azotowanie

 

W środowiskach piecowych i petrochemicznych atmosfera bogata w węgiel-(nawęglanie) lub azot-(azotowanie) może przenikać przez powierzchnię stali, tworząc twarde, kruche fazy węglika lub azotku, które zmniejszają ciągliwość i odporność na korozję.

 

Wysoka zawartość chromu i niklu w materiale 310S tworzy gęstą warstwę tlenku-o niskiej przepuszczalności, która jest bardziej odporna na wnikanie węgla. Dane branżowe konsekwentnie pokazują, że 310S przewyższa 316L w próbach w piecach do nawęglania, co czyni go preferowanym wyborem do rur promiennikowych i koszy-do obróbki cieplnej.

 

Zalety materiału ze stali nierdzewnej 316L

 

Ten artykuł nie stanowi werdyktu, że 310S jest zawsze lepszy - daleko od niego. 316L jest lepszym wyborem w kilku ważnych scenariuszach:

 

Scenariusz

Dlaczego 316L wygrywa

Środowiska zawierające-chlorki

Dodatek molibdenu nadaje 316L równoważną odporność na wżery (PRE) ~24, w porównaniu z ~26 dla 310S - i znaczącą przewagę w wodzie morskiej, solance i wybielaczu

Przetwórstwo farmaceutyczne i spożywcze

Doskonała odporność na korozję wodną i gładkie wykończenie powierzchni 316L spełniają wymagania FDA i GMP; 310S jest w tej roli zawyżony i droższy

Praca chemiczna w-temperaturze otoczenia

Doskonała odporność na kwas siarkowy (rozcieńczony), kwas fosforowy i szeroką gamę kwasów organicznych w umiarkowanej-temperaturze

Konstrukcje spawane (cienkie)

Ultra{0}}niska zawartość węgla praktycznie eliminuje ryzyko uczulenia; Stal 310S może być bardziej podatna na spawanie w cięższych sekcjach

Projekty-o ograniczonym budżecie

316L kosztuje znacznie mniej ze względu na niższą zawartość Cr i Ni; w przypadku zastosowań w umiarkowanych-temperaturach zapewnia równoważną wydajność przy niższych kosztach

Serwis kriogeniczny

316L utrzymuje strukturę austenityczną i wytrzymałość w bardzo niskich temperaturach; jest szeroko stosowany w przypadku zbiorników LNG i kriogenicznych

 

Jak wybrać: praktyczne ramy decyzyjne

 

Skorzystaj z poniższego schematu blokowego, aby wybrać odpowiedni gatunek do swojego zastosowania.

 

Krok 1 - Określ maksymalną temperaturę roboczą.Jeśli temperatura procesu regularnie przekracza 500 stopni → przejdź do kroku 2. Jeśli utrzymuje się poniżej 500 stopni → prawdopodobnie wystarczy 316L; ocenić wymagania antykorozyjne.

 

Krok 2 - Oceń atmosferę.Jeśli środowisko utlenia się (powietrze, spaliny) lub nawęglanie (bogate w węglowodory-) powyżej 500 stopni, zdecydowanie preferowana jest temperatura 310S. Jeśli środowisko jest głównie wodne lub lekko korozyjne w umiarkowanych temperaturach, nadal odpowiedni może być 316L.

 

Krok 3 - Sprawdź, czy nie występuje ryzyko wystąpienia chlorków lub wżerów.Jeśli obecne są chlorki (woda morska, solanka, wybielacz) i temperatury są poniżej 500 stopni → zawartość molibdenu w 316L daje mu przewagę. Jeśli obecne są zarówno wysokotemperaturowe ORAZ chlorki, skonsultuj się z inżynierem materiałowym. - mogą być wymagane specjalne stopy (Alloy 625, 253MA).

 

Krok 4 - Uwzględnij koszt i czas realizacji.310S ma wyższą cenę o około 20–35% w porównaniu z 316L ze względu na wyższą zawartość stopu. W przypadku zastosowań granicznych (400–500 stopni) porównaj margines wydajności z budżetem. Niedookreślenie kosztuje znacznie więcej w dłuższej perspektywie, jeśli wystąpi awaria.

 

Kategoria aplikacji

Zalecana klasa

Powód

Rury promiennikowe i rolki pieca

310S

Continuous >800 stopni; Odporność na utlenianie i pełzanie ma kluczowe znaczenie

Kosze i osprzęt do-obróbki cieplnej

310S

Cykl termiczny; atmosfera nawęglana

Meble do pieca

310S

Utrzymuje temperaturę do 1100 stopni

Petrochemiczne rury grzewcze

310S

Wysoka temperatura + atmosfera nawęglania

Boiler superheater tubes (>600 stopni)

310S

Odporność na utlenianie i pełzanie

Reaktory chemiczne (<500 °C)

316L

Korozja wodna + konstrukcja spawana

Sprzęt farmaceutyczny

316L

Zgodność z przepisami; usługa wodna

Rurociągi do przetwarzania żywności

316L

Higiena, łatwość czyszczenia, odporność na chlorki

Konstrukcje morskie i przybrzeżne

316L

Odporność na wżery chlorkowe (dodatek Mo)

Naczynia kriogeniczne

316L

Wytrzymałość w temperaturach poniżej zera

Rurociągi-mieszane (<500 °C)

316L

Ekonomiczne-w umiarkowanej temperaturze + odporność na korozję

 

Obowiązujące normy i specyfikacje

 

Obydwa stopnie są objęte głównymi standardami międzynarodowymi. Przed złożeniem zamówienia należy potwierdzić obowiązującą normę ze specyfikacją techniczną.

 

Korpus standardowy

Oznaczenie 310S

Oznaczenie 316L

ASTM

A240 / A276 / A312 TP310S

A240 / A276 / A312 TP316L

PL (europejski)

1,4845 (X8CrNi25-21)

1.4404 (X2CrNiMo17-12-2)

JIS (japoński)

SUS310S

SUS316L

GB (chiński)

06Cr25Ni20

022Cr17Ni12Mo2

ASME (ciśnienie)

Sekcja II Część A

Sekcja II Część A

 

Notatka:Pokazane oznaczenia dotyczą blachy/arkusza, chyba że zaznaczono inaczej. Formy rur, prętów i rurek mają dodatkowe oznaczenia gatunków.

 

Rzeczywiste-przykłady zastosowań

 

Real-World Application Examples

Przypadek 1: Wybrano piec do obróbki cieplnej - 310S

 

Producent części samochodowych wykorzystuje piec-z taśmą ciągłą siatkową, pracujący w temperaturze 900 stopni w celu hartowania węglem. Oprawy, rury promiennikowe i taśmy przenośnikowe były pierwotnie wykonane ze stali 316L. W ciągu sześciu miesięcy wystąpiło znaczne osadzenie się kamienia oksydacyjnego, odkształcenie i przedwczesna awaria. Wymiana na model 310S wydłużyła żywotność do ponad trzech lat -, zmniejszając roczne koszty konserwacji o około 60%.

 

Lekcja:W temperaturze 900 stopni odporność stali 316L na utlenianie jest wyczerpana.. 310Wyższa zawartość chromu i niklu w stali S sprawia, że ​​jest to jedyna-opłacalna opcja ze stali nierdzewnej na tym poziomie temperatur.

Przypadek 2: Czystość farmaceutyczna-Rurowanie pomieszczenia - 316Wybrano L

 

Obiekt biofarmaceutyczny wymagał orurowania do systemu-do{{1}iniekcji wody (WFI) pracującego w temperaturze 80–121 stopni z okresową sterylizacją parową (CIP/SIP). 310S zapewniłoby znacznie większą wydajność-w wysokich temperaturach niż jest to konieczne i spowodowałoby niepotrzebne zwiększenie kosztów materiałów. 316L został określony tak, aby spełniał wymagania ASME BPE i FDA dotyczące wykończenia powierzchni, odporności na korozję i spawalności w ultra-czyste środowisko wodne.

 

Lekcja:Prawidłowa specyfikacja pozwala uniknąć nadmiernej-inżynierii. 316L jest idealny do zastosowań korozyjnych, higienicznych lub wodnych w umiarkowanych temperaturach, gdzie wysoka-wydajność cieplna 310S jest całkowicie niepotrzebna.

 

Często zadawane pytania

 

P: Czy 316L można stosować w temperaturach powyżej 870 stopni?

 

Technicznie rzecz biorąc, 316L nie ulegnie natychmiastowej awarii w temperaturze 870 stopni, ale jego szybkość utleniania gwałtownie wzrasta, a jego wytrzymałość na rozciąganie spada do poziomu, który sprawia, że ​​zastosowania konstrukcyjne są zawodne. W przypadku każdej długotrwałej pracy w temperaturze powyżej 800–870 stopni, inżynieryjnym wyborem jest model 310S.

 

P: Czy 310S jest lepszy niż 316L we wszystkich sytuacjach?

 

Nr. 310S jest droższy i nie zapewnia żadnych korzyści w porównaniu z 316L w środowisku korozyjnym w środowisku wodnym, zastosowaniach kriogenicznych, środowiskach farmaceutycznych lub w innych zastosowaniach w temperaturach poniżej około 500 stopni, gdzie istotna jest odporność na chlorki. Wybór materiału powinien zawsze odpowiadać konkretnym warunkom usługi, a nie domyślnie „najsilniejszemu” stopniowi.

 

P: Czy 310S i 316L można zespawać?

 

Tak, możliwe jest spawanie różnych metali od 310S do 316L. Użyj spoiwa zgodnego z obydwoma składami - zazwyczaj ERNiCrFe-6 lub ER309 - i postępuj zgodnie z odpowiednimi wytycznymi dotyczącymi podgrzewania wstępnego i temperatury międzyściegowej. W przypadku zastosowań krytycznych należy skonsultować się z certyfikowanym inżynierem spawalnikiem.

 

P: Co się stanie, jeśli moja aplikacja wymaga odporności na wysoką temperaturę ORAZ na chlorki?

 

Ani 310S, ani 316L nie są idealne do tej kombinacji. Prawdopodobnie będziesz potrzebować stopu-o wyższej wydajności, takiego jak 253MA (1.4835), Alloy 625 (UNS N06625) lub inny nadstop-na bazie niklu. W przypadku zastosowań powyżej 600 stopni w obecności chlorków należy skontaktować się ze specjalistą ds. materiałów.

 

P: Czy 310S ma lepszą spawalność niż 316L?

 

Obydwa gatunki można spawać standardowymi technikami austenitycznymi (TIG, MIG, SMAW).. 316Bardzo-L zawiera bardzo niską zawartość węgla, co zapewnia mu przewagę w minimalizowaniu-uczulania w strefie wpływu ciepła. 310S ma wyższy pułap węgla (maks. 0,08%) i wymaga starannej kontroli temperatury międzyściegowej w grubszych odcinkach, aby zapobiec wytrącaniu się-fazy sigma podczas spawania.

 

P: Jaka jest typowa różnica w cenie pomiędzy 310S i 316L?

 

Jako ogólny przewodnik rynkowy można przyjąć, że płyty i rury ze stali 310S charakteryzują się zazwyczaj wyższą ceną o 20–40% w porównaniu z równoważnym produktem 316L, co odzwierciedla znacznie wyższą zawartość chromu i niklu. Różnice cen zmieniają się wraz z dopłatami do stopów. Poproś o aktualną wycenę w celu dokładnego zaplanowania budżetu projektu.

 

Wniosek

 

Wybór pomiędzy 310S a 316L nie polega na tym, który gatunek jest „lepszy” -, lecz na tym, który gatunek jest lepiej dostosowany do konkretnych warunków pracy.

 

Jeśli Twoim priorytetem jest…

Wybierać…

Ponieważ…

Odporność na utlenianie w wysokiej-temperaturze powyżej 500 stopni

310S

25% Cr + 20% Ni tworzy solidną, stabilną zgorzelinę tlenkową do 1100 stopni

Korozja wodna + odporność na chlorki

316L

Dodatek molibdenu zapewnia doskonałą odporność na wżery w cieczy

Spawaj-intensywne prace produkcyjne w warunkach korozyjnych

316L

Ultra-niskoemisyjna minimalizuje uczulenie; sprawdzone w przemyśle chemicznym i spożywczym

Elementy pieca, rury promiennikowe, meble pieca

310S

Branżowa-standardowa-stal nierdzewna wysokotemperaturowa; długie doświadczenie powyżej 800 stopni

Opłacalność w umiarkowanych temperaturach

316L

Niższa zawartość stopu oznacza niższy koszt bez pogorszenia wydajności poniżej 500 stopni

 

W zdecydowanej większości rzeczywistych-zastosowań wysokotemperaturowych - pieców, pieców do wypalania, obróbki cieplnej, grzejników petrochemicznych - 310S jest właściwą specyfikacją. Jego skład chemiczny został opracowany-z myślą o trwałym ogrzewaniu, a wyższy koszt jest niezmiennie równoważony dłuższą żywotnością i zmniejszoną konserwacją.

 

Nasza firma produkuje i magazynuje blachy, rury, kształtki i pręty ze stali 310S i 316L - zgodnie ze standardami ASTM, EN i JIS.Skontaktuj się z naszym technicznym zespołem sprzedażyza wsparcie w wyborze materiałów, certyfikaty huty i konkurencyjne ceny.

 

Wyślij zapytanie
Przyjdź do nas
I zacznij teraz swoje RFQS.
Skontaktuj się z nami