A standardowy arkusz stali nierdzewnej 316/316L o wymiarach 4 × 8 stóp (48″ × 96″)kosztuje około 100–420 USD za arkusz w sprzedaży detalicznej na rynku amerykańskim (kwiecień 2026 r.), w zależności od grubości/grubości, wykończenia powierzchni i dostawcy. Zamówienia masowe lub-bezpośrednie mogą to zmniejszyć o 20–40%.

Co to jest stal nierdzewna 316 - i dlaczego jest droższa?
Stal nierdzewna typu 316 (UNS S31600) to austenityczny stop chromu-niklu-molibdenu. Dodatek 2–3% molibdenu odróżnia go od bardziej popularnego gatunku 304, zapewniając doskonałą odporność na wżery chlorkowe, korozję szczelinową i agresję chemiczną. Krótko mówiąc: jeśli Twoje części będą miały kontakt ze słoną wodą, kwasami lub agresywnymi chemikaliami, 316 będzie właściwym wyborem -, a jego cena jest odpowiednio wyższa.
Wariant niskoemisyjny-316L (UNS S31603) posiada podwójne-certyfikaty większości hut i jest dominującą formą sprzedawaną w arkuszach. O ile nie zaznaczono inaczej, „arkusz 316” w dyskusjach o cenach prawie zawsze odnosi się do materiału 316/316L z podwójnym-certyfikatem, spełniającego normy ASTM A240 i ASTM A480.
Kluczowy skład chemiczny (ASTM A240, nominalny)
|
Element |
Typ 316 (%) |
Typ 304 (%) |
Dlaczego to ma znaczenie |
|
Chrom (Cr) |
16.0–18.0 |
18.0–20.0 |
Odporność na utlenianie i rdzę |
|
Nikiel (Ni) |
10.0–14.0 |
8.0–10.5 |
Plastyczność i ogólna odporność na korozję |
|
Molibden (Mo) |
2.0–3.0 |
Nic |
Kluczowy czynnik wpływający na odporność na wżery/szczeliny i wyższe koszty |
|
Węgiel (C) |
Mniejsza lub równa 0,08 (316) / Mniejsza lub równa 0,03 (316L) |
Mniejsza lub równa 0,08 |
Niski poziom C (316L) zapobiega uczuleniu spoiny |
|
Mangan (Mn) |
Mniejszy lub równy 2,0 |
Mniejszy lub równy 2,0 |
Odtlenianie podczas topienia |
Molibden jest głównym czynnikiem kosztotwórczym odróżniającym 316 od 304. Ceny spotowe molibdenu wahały się w granicach 18–24 USD/funt w latach 2025–2026, co bezpośrednio wpływało na cenę 316 arkuszy. Spodziewaj się, że za arkusz 316 zapłacisz około 25–40% więcej w porównaniu z równoważnym materiałem 304.
Dlaczego „4×8”? Zrozumienie standardowego rozmiaru arkusza
„Arkusz 4 × 8” odnosi się do płaskiego arkusza o wymiarach 48- cali × 96 cali (4 stóp × 8 stóp) – najpowszechniej dostępnego i sprzedawanego standardowego formatu w Ameryce Północnej. Pasuje do standardowych stołów warsztatowych, wycinarek laserowych i maszyn do cięcia strumieniem wody, co czyni go domyślną jednostką zakupu dla producentów. W ujęciu metrycznym 4 × 8 ≈ 1219 mm × 2438 mm, czasami podawane przez międzynarodowych dostawców jako 1,2 m × 2,4 m.

Ponieważ prawie każdy dystrybutor w USA ma w magazynie 316 sztuk w tym rozmiarze, format 4×8 oferuje najlepszą cenę-za-metr kwadratowy- i najkrótszy czas realizacji. Dostępne są rozmiary niestandardowe (np. 5×10 lub 4×10), ale zazwyczaj wiążą się z dopłatą w wysokości 10–25% lub dłuższym czasem realizacji.
Arkusz stali nierdzewnej 316 4 × 8 Ceny według grubości i grubości (kwiecień 2026 r.)
Grubość blachy mierzy się w miernikach (niższy grubość=grubszy arkusz) lub w calach/milimetrach dziesiętnych. Skala cen zależna od wagi: grubsze blachy zawierają więcej metalu i kosztują więcej w przeliczeniu na arkusz, chociaż cena za funt pozostaje mniej więcej stała w ramach danej wielkości zamówienia. Poniższa tabela przedstawia szacunkowe ceny detaliczne w USA za arkusz 4×8 dla wykończenia 316/316L, 2B, stan na kwiecień 2026 r.
|
Miernik |
Grubość (cale) |
Grubość (mm) |
Około. Waga |
Przedział cen detalicznych |
Typowe zastosowanie |
|
20 ga |
0.0375" |
0,95 mm |
~50 funtów |
$100 – $135 |
Lekka produkcja, wykończenia sprzętu spożywczego |
|
18 ga |
0.0500" |
1,27 mm |
~67 funtów |
$130 – $175 |
Wyposażenie kuchni, obudowy, HVAC |
|
16 ga |
0.0625" |
1,59 mm |
~84 funty |
$165 – $215 |
Sprzęt morski, zlewozmywaki, farmaceutyka |
|
14 ga |
0.0781" |
1,98 mm |
~104 funty |
$205 – $265 |
Zbiorniki chemiczne, panele konstrukcyjne |
|
11 ga |
0.1250" |
3,18 mm |
~166 funtów |
$325 – $420 |
Produkcja ciężka, zbiorniki ciśnieniowe |
|
3/16" (płyta) |
0.1875" |
4,76 mm |
~249 funtów |
$490 – $630 |
Obróbka blach konstrukcyjnych i przemysłowych |
Notatka:Powyższe ceny odzwierciedlają ceny detaliczne pojedynczego-arkusza (bez-obniżek) oferowane przez głównych dystrybutorów w USA na rynku Środkowego Zachodu/Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wykończenie 2B, kwiecień 2026 r. Ceny nie obejmują frachtu. Zamówienia hurtowe (10+ arkuszy) zazwyczaj dają 15–30% rabatu. Wykończenie szczotkowane i lustrzane nr 4 (BA/nr 8) kosztuje 15–60 USD za arkusz.
Arkusz SS 316 4 × 8 Porównanie cen według dostawcy (2026)
Ceny różnią się znacznie u poszczególnych dostawców w zależności od ich modelu biznesowego - sprzedaż detaliczna online, dystrybucja regionalna lub sprzedaż hurtowa przemysłowa. W poniższej tabeli porównano sześciu głównych dostawców z USA na arkuszu 316/316L o średnicy 16 (0,0625 cala), wykończeniu 4×8, 2B, jako standardowy punkt odniesienia.
|
Dostawca |
Rodzaj działalności |
Szac. Cena |
Min. Zamówienie |
Czas realizacji |
Kluczowa zaleta |
|
Magazyn metali |
Sprzedaż detaliczna w Internecie |
$185 – $215 |
1 arkusz |
Wysyłka tego samego/następnego dnia |
Brak minimum; szybka wysyłka |
|
Metale w Internecie |
Sprzedaż detaliczna online + cięcie-na-wymiar |
$178 – $208 |
1 arkusz |
1–3 dni robocze |
Największy wybór grubości/wykończeń |
|
Ryersona |
Dystrybutor przemysłowy |
$155 – $185* |
~100 funtów |
2–5 dni roboczych |
Ceny wolumenowe; Certyfikaty ASME |
|
Dostawa metalu przemysłowego |
Regionalne (Kalifornia/AZ) |
$170 – $200 |
1 arkusz |
1–3 dni (zachodnie wybrzeże) |
Odbiór-od ręki; 7 lokalizacji |
|
Metale Cut2Size |
Specjalista ds. cięć na zamówienie |
$180 – $220 |
Niestandardowy krój |
W przypadku zamówienia do południa tego samego dnia |
Precyzyjne, niestandardowe cięcia do ±1/16" |
|
Alibaba / Mill Direct |
Młyn / Globalna hurtownia |
60 USD – 95 USD FOB* |
1 tona+ |
25–45 dni (fracht morski) |
Najniższy koszt jednostkowy w przypadku produktów luzem |
Notatka:*Ceny Ryerson mają charakter orientacyjny dla kont z warunkami kredytowymi; Ceny spotowe/internetowe mogą się różnić. Ceny FOB Alibaba nie obejmują frachtu, ceł (zwykle 15–25% w przypadku importu chińskich SS z USA) i kosztów kontroli jakości. Zawsze żądaj certyfikatów testów młyna (MTR).
Globalny kontekst cen rynkowych (za kilogram / funt)
Dla menedżerów ds. zakupów, którzy korzystają z zakupów na dużą skalę, standardowym punktem odniesienia jest cena za-wagę. Poniższa tabela zawiera przegląd cen arkuszy 316L na kluczowych rynkach światowych pod koniec 2025 r. / kwartału1 2026, pochodzący z branżowych publikacji cenowych.
|
Region / Źródło |
Cena (USD/kg) |
Cena (USD/funt) |
Notatki |
|
Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych (biuletyn Fastmarkets/Metal) |
4,63 USD – 5,07 USD/kg |
2,10 USD – 2,30 USD za funt |
Walcowana na zimno blacha 316L i blacha{{0}L, walcownie domowe |
|
Korea Południowa - Premium Mills (Argus) |
5,10–5,65 USD/kg |
2,31 USD – 2,56 USD/funt |
POSCO, Hyundai; wysoka spójność |
|
Europa Zachodnia - Ex-Zakłady (MEPS) |
5,10 USD – 5,75 USD/kg |
2,31 USD – 2,61 USD/funt |
4,60–5,20 EUR/kg; obowiązuje premia za zieloną-stal |
|
Chiny - Eksport FOB (połączony z SHFE-) |
3,80–4,40 USD/kg |
1,72 USD – 2,00 USD za funt |
Konkurencyjny; weryfikować stawki MTR i certyfikaty ocen |
|
Indie - Krajowe (młyny Gujarat) |
4,20–4,80 USD/kg |
1,90 USD – 2,18 USD za funt |
Rosnące możliwości eksportowe; Dostępna ASTM A240 |
Kluczowy wniosek: amerykańskie cła na podstawie sekcji 232 (25% na import stali) skutecznie eliminują przewagę-wyładunku materiałów chińskich i niektórych koreańskich w przypadku małych-i{6}}średnich-nabywców. W przypadku zamówień poniżej 5 ton dostawcy krajowi lub z Ameryki Północnej zazwyczaj oferują lepszą łączną wartość.
Co wpływa na cenę arkuszy stali nierdzewnej 316?
Pięć głównych czynników powoduje wzrost lub spadek cen arkuszy 316. Zrozumienie ich pomoże Ci zaplanować zakupy i skutecznie negocjować:
Ceny niklu i molibdenu:Te dwa pierwiastki stopowe stanowią ~60% kosztu surowca. W przypadku wzrostu cen spotowych niklu lub molibdenu na LME, wycena 316 arkuszy następuje w ciągu 4–8 tygodni.
Grubość i grubość:Grubsze grubości kosztują więcej za arkusz (więcej metalu), ale cena za funt jest często niższa w przypadku grubszego materiału ze względu na mniejszą liczbę etapów przetwarzania.
Wykończenie powierzchni:2B (standardowe-walcowane na zimno, gładkie) to wykończenie o najniższym-koszcie. #4 szczotkowany dodaje 0,20–0,40 USD/funt; Wykończenia BA (wyżarzane na wysoki połysk) i lustrzane (nr 8) dodają 0,30–0,60 USD/funt.
Wielkość zamówienia:Ceny detaliczne pojedynczych-arkuszy są o 20–40% wyższe niż ceny palet lub zwojów. Zamówienia powyżej 1 tony odblokowują ceny dystrybutorskie; 5+ ton często umożliwia zastosowanie-bezpośrednich terminów.
Certyfikaty i standardy:Materiał posiadający pełne MTR (raporty z testów w walcowni), zgodny z ASTM A240, PED (urządzenia ciśnieniowe UE) lub identyfikowalność NACE ma 3–8% wyższą cenę w porównaniu z materiałem niecertyfikowanym.
316 vs 316L vs 304 - Szybkie porównanie cen

|
Stopień |
Cena względna |
Kluczowa różnica |
Najlepsze dla |
|
304 / 304L |
1,0× (podstawa) |
Standardowy austenityczny; nie Mo |
Produkcja ogólna, kuchnie, architektura |
|
316 / 316L |
1.25–1.40× |
Dodaje 2–3% Mo; doskonała odporność na Cl⁻ |
Przemysł morski, chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy |
|
316Ti |
1.35–1.50× |
Tytan-stabilizowany; lepsza stabilność spoiny |
Zastosowania wysoko-temperaturowe, wymienniki ciepła |
|
317L |
1.50–1.70× |
Wyższe Mo (3–4%); jeszcze lepsza odporność na wżery |
Agresywne środowiska chemiczne |
Praktyczne wskazówki dotyczące zakupów
Zawsze żądaj MTR (raport z testów młyna):Certyfikat potwierdza właściwości chemiczne i mechaniczne zgodnie z normą ASTM A240. Renomowani dostawcy udostępniają je bezpłatnie.
Porównaj cenę za funt, a nie cenę za arkusz:Niższa cena-za-arkusza przy mniejszej grubości może kosztować więcej za funt niż cięższa opcja od dostawcy masowego.
W przypadku małych ilości rozważ cięcie-na-wymiary:Płacenie za niestandardowe cięcie (15–40 USD za cięcie) często pozwala zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z zakupem pełnych arkuszy 4 × 8, które częściowo zezłomujesz.
Obejrzyj dopłatę do niklu:Ceny spot są często podawane jako cena podstawowa + dopłata do niklu. Jeśli to możliwe, zablokuj ceny, gdy nikiel na LME spadnie poniżej 16 000 USD za tonę.
Czas realizacji a wymiana cenowa-wyłączona:Sprzedawcy internetowi wysyłają w ciągu 1–3 dni po cenach detalicznych; dystrybutorzy przemysłowi posiadający konta Net-30 oferują 10–20% oszczędności, ale mogą wymagać czasu realizacji wynoszącego 5–7 dni.
Często zadawane pytania (FAQ)
P1: Ile kosztuje arkusz stali nierdzewnej 316 4 × 8?
Na rynku detalicznym w USA (kwiecień 2026 r.) arkusz stali nierdzewnej 316/316L o wymiarach 4 × 8 kosztuje około 100–135 USD za materiał o grubości 20, 165–215 USD za materiał o grubości 16 i 325–420 USD za materiał o grubości 11, wykończenie 2B. Ceny różnią się w zależności od dostawcy, ilości zamówienia i wykończenia.
P2: Czy blacha ze stali nierdzewnej 316 jest droższa niż 304?
Tak - zazwyczaj 25–40% droższe. Premia wynika z zawartości 2–3% molibdenu dodanego do 316, co poprawia odporność na korozję, ale kosztuje znacznie więcej jako surowiec.
P3: Jakie wykończenie jest standardowe w przypadku arkusza 4×8 316?
2B (-walcowane na zimno, jasne, z jasną powłoką-) to standardowe i najtańsze-wykończenie. Ma gładki, lekko odblaskowy wygląd. Szczotkowane nr 4 i BA (wyżarzone na wysoki połysk) są powszechnymi ulepszeniami. Określ wykończenie przy składaniu zamówienia - ma to bezpośredni wpływ na cenę i czas realizacji.
P4: Gdzie mogę kupić arkusze stali nierdzewnej 316 w formacie 4×8?
Główni dostawcy w USA to Metals Depot, Online Metals, Ryerson, Industrial Metal Supply i Cut2Size Metals. W przypadku zakupów hurtowych/hurtowych notowane na giełdzie Alibaba-zakłady (głównie w Chinach, Korei Południowej i Indiach) oferują niższe ceny za-jednostkę w przypadku zamówień o wielkości co najmniej 1 tony.
P5: Czy 316L kosztuje tyle samo co 316?
W praktyce tak, - większość sprzedawanych obecnie materiałów to materiał 316/316L z podwójnym-certyfikatem i identyczny cenowo. Pojedynczy certyfikat Pure 316 (inny niż-L) jest rzadko dostępny na poziomie arkusza w Ameryce Północnej.
P6: Jakie standardy powinna spełniać blacha ze stali nierdzewnej 316?
Dla płyt i arkuszy: ASTM A240 (wymagania chemiczne i mechaniczne) oraz ASTM A480 (ogólne wymagania dotyczące płaskości i tolerancji). Drut spawalniczy podlega normie AWS A5.9 (ER316L). Zastosowania w zbiornikach ciśnieniowych wymagają zgodności z przepisami ASME sekcja II część A.
Wniosek
Cena blachy ze stali nierdzewnej 316 w formacie 4×8 waha się od około 100 do 630 dolarów, w zależności od grubości, wykończenia, dostawcy i wielkości zamówienia. Dla większości kupujących arkusze 2B o grubości 16 (0,0625 cala) lub 14 (0,0781 cala) w przedziale 165–265 USD stanowią najlepsze rozwiązanie pod względem wydajności, dostępności i wartości.
Najważniejsze wnioski: zawsze porównuj cenę za funt, a nie cenę za arkusz, żądaj raportów z testów walcowni przy każdym zamówieniu i uwzględnij koszty transportu -, które mogą dodać 50–150 USD za arkusz w przypadku ciężkich arkuszy. W przypadku zakupów-na dużą skalę założenie konta dystrybutora lub bezpośrednia hurtownia-zaopatrzenia może obniżyć koszty o 20–40% w porównaniu z cenami detalicznymi za pojedynczą-sztukę.
Według stanu na kwiecień 2026 r. rynek amerykański-jest dobrze zaopatrzony w blachę 316/316L po konkurencyjnych cenach, czemu sprzyja stabilna produkcja krajowa i dostępny import. Kupujący powinni monitorować ceny spot niklu i molibdenu na giełdzie LME jako główne wskaźniki przyszłych zmian cen arkuszy.
