Co to jest certyfikat testu młyna (MTC)?
Certyfikat testu walcowniczego (MTC) -, nazywany także raportem z testu walcowniczego (MTR), certyfikatem testu materiałowego lub certyfikatem kontroli - to oficjalny dokument wydawany przez producenta metalu, który potwierdza, że określona partia materiału spełnia wymagania określonej normy i zamówienia.
Pomyśl o MTC jak o dokumencie tożsamości materiału i karcie zdrowia. Tak jak paszport potwierdza Twoją tożsamość, a dokumentacja medyczna potwierdza Twoje dane zdrowotne, tak MTC potwierdza, czym jest stal (gatunek, skład) i jak się zachowuje (właściwości mechaniczne). Bez tego kawałek stali nierdzewnej jest po prostu niezidentyfikowanym metalem.

W branżach regulowanych - nafta i gaz, zbiorniki ciśnieniowe, farmaceutyka, przetwórstwo spożywcze, przemysł stoczniowy i budownictwo - MTC nie jest opcjonalne. Jest to dokument prawny wymagany przez kodeksy inżynieryjne, agencje regulacyjne i systemy zarządzania jakością. Dostaw bez ważnej karty MTC nie powinna być nigdy akceptowana w przypadku zastosowań, w których bezpieczeństwo jest-krytyczne.
Standard branżowy:Globalne ramy dla typów MTC to EN 10204:2004 - „Wyroby metalowe: rodzaje dokumentów kontroli”. Pomimo tego, że jest to standard europejski, jest on wymieniany w umowach zakupowych i planach jakości na całym świecie. Zrozumienie normy EN 10204 jest pierwszym krokiem do zrozumienia dowolnego MTC.
Dlaczego MTC mają znaczenie:-prawdziwa stawka światowa
Nowi profesjonaliści czasami postrzegają recenzję MTC jako formalną - czynność-odhaczania, zanim materiał trafi do produkcji. Doświadczeni inżynierowie jakości wiedzą lepiej. Awarie MTC są znaczącym źródłem-rzeczywistych incydentów przemysłowych i opóźnień w projektach. Rozważ następujące udokumentowane konsekwencje błędów MTC:
Odrzucone dostawy:Producent zbiorników ciśnieniowych otrzymuje płytę ze stali nierdzewnej 316L z MTC wskazującą zawartość molibdenu na poziomie 1,85% - poniżej minimum 2,00%. Cała dostawa zostaje odrzucona, harmonogram statków opóźnia się o cztery tygodnie, a dostawca ponosi koszty ponownej-dostawy.
Nieudane inspekcje regulacyjne:System WFI w zakładzie farmaceutycznym jest zbudowany z materiału certyfikowanego zgodnie z normą EN 10204 typ 2.2, jeśli wymagana jest specyfikacja inżynieryjna 3.1. Podczas audytu FDA identyfikowana jest luka w identyfikowalności. System wymaga-przekwalifikowania się-, którego koszt: setki tysięcy dolarów.
Oszustwa związane z certyfikatami:Dochodzenia przeprowadzone przez Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) i brytyjski Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa (HSE) udokumentowały przypadki sfałszowanych MTC -, w których zmieniono rzeczywiste dane dotyczące składu, aby wykazać zgodność. Środkiem zaradczym jest pozytywna identyfikacja materiału (PMI) przy odbiorze.
Ubezpieczenie i odpowiedzialność:Jeśli sprzęt ulegnie awarii, a MTC nie będzie w stanie wykazać, że materiał spełnia specyfikację, gwarancja producenta i ubezpieczenie mogą zostać unieważnione. MTC stanowi główny dowód we wszelkich sporach prawnych-związanych z materiałami.
Anatomia MTC: 12 kluczowych sekcji
Każdy MTC, niezależnie od dostawcy i formatu, zawiera te same podstawowe informacje zorganizowane w przewidywalne sekcje. Poniższa tabela przedstawia te sekcje i wyjaśnia znaczenie każdej z nich. - Twój przewodnik informacyjny dotyczący odczytywania wszelkich napotkanych certyfikatów:
|
# |
Sekcja MTC |
Co zawiera |
Dlaczego to ma znaczenie |
|
1 |
Tożsamość młyna/producenta |
Nazwa, adres, znaki akredytacji, logo |
Potwierdza pochodzenie; umożliwia ścieżkę audytu dostawcy |
|
2 |
Deklaracja typu certyfikatu |
typ EN 10204 (2.2, 3.1 lub 3.2); data wydania; certyfikat. numer |
Określa prawny poziom weryfikacji, który - musi odpowiadać wymaganiom Twojego zamówienia zakupu |
|
3 |
Numer zamówienia/zakupu |
Numer zamówienia klienta, numer zamówienia młyna, numer dowodu dostawy |
Łączy certyfikat z konkretną transakcją |
|
4 |
Opis produktu |
Gatunek, postać produktu (płyta/rura/pręt), wymiary, ilość, waga |
Potwierdź, że odpowiada to temu, co faktycznie zamówiłeś i otrzymałeś |
|
5 |
Liczba ciepła/obsady |
Unikalny alfanumeryczny identyfikator partii stopu (np. H247591) |
Grzbiet identyfikowalności - musi odpowiadać fizycznym oznaczeniom na materiale |
|
6 |
Skład chemiczny |
Rzeczywisty % każdego pierwiastka (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N itd.) |
Podstawowe dane dotyczące zgodności - porównują każdą wartość z limitami specyfikacji gatunku |
|
7 |
Właściwości mechaniczne |
Wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności, wydłużenie, twardość (jeśli wymagane) |
Sprawdź, czy materiał spełnia minimalne wymagania dotyczące wytrzymałości i plastyczności |
|
8 |
Warunki obróbki cieplnej |
Wyżarzane, hartowane i odpuszczane, poddane obróbce przesycającej,-walcowane |
Wpływa na końcowe właściwości mechaniczne i zachowanie korozyjne |
|
9 |
Badania nieniszczące (NDT) |
Wyniki UT, RT, PT, MT (jeśli podano w zamówieniu) |
Wymagane w przypadku zbiorników ciśnieniowych,-krytycznych dla bezpieczeństwa lub zgodności z przepisami ASME/PED |
|
10 |
Dodatkowe testy |
Udarność (Charpy), IGC, twardość, PMI, wielkość ziarna (jeśli zamówiono) |
Jeśli określono to w zamówieniu, muszą się tutaj pojawić testy specyficzne dla-aplikacji |
|
11 |
Oświadczenie o zgodności ze standardem |
Deklaracja zgodności z normą produktową ASTM/EN/ISO |
Oświadczenie prawne, że materiał spełnia określoną normę |
|
12 |
Autoryzowany podpis(y) |
Imię i nazwisko inspektora, stanowisko, data, pieczęć; Podpis TPI (dla wersji 3.2) |
Bez ważnego podpisu certyfikat jest prawnie nieważny |
Tabela 1: 12 kluczowych sekcji każdego certyfikatu testu młyna - Co należy znaleźć i dlaczego jest to ważne
Kluczowa zasada:Sekcje 5 (Numer biegu) i 12 (Podpis upoważnionego) to dwa niepodlegające-negocjacjom elementy każdego ważnego MTC. Brakujący certyfikat jest prawnie nieważny, niezależnie od tego, jak kompletne są pozostałe dane.
Typy certyfikatów EN 10204: Wiedz, co otrzymujesz
Przed odczytaniem pojedynczego numeru na MTC musisz najpierw potwierdzić, jaki to jest typ certyfikatu. EN 10204 definiuje cztery typy, a rozróżnienie jest niezwykle istotne. - określa, czy dane testowe na certyfikacie rzeczywiście odnoszą się do konkretnego materiału, który otrzymujesz, czy po prostu do podobnego produktu wyprodukowanego w podobnych warunkach.

|
Typ |
Nazwa |
Poziom Niepodległości |
Typowy przypadek użycia |
|
2.1 |
Deklaracja zgodności |
Tylko producent; brak danych testowych |
Struktura nie-krytyczna; zastosowań komercyjnych niskiego-ryzyka |
|
2.2 |
Raport z testu |
Producent; nie-konkretne dane z inspekcji |
Ogólna reklama; produkcja o umiarkowanych wymaganiach jakościowych |
|
3.1 |
Świadectwo kontroli 3.1 |
Upoważniony inspektor producenta (niezależny od produkcji) |
Zbiorniki ciśnieniowe, branża ropy i gazu, farmacja, przemysł stoczniowy - większość przepisów przemysłowych |
|
3.2 |
Świadectwo kontroli 3.2 |
Producent + niezależna akredytowana strona trzecia (BV, TUV, SGS, LR…) |
Wymagana najwyższa pewność w sektorze nuklearnym, lotniczym, obronnym i krytycznym obszarze offshore |
Tabela 2: Typy certyfikatów EN 10204 - W skrócie
Najważniejsze rozróżnienie:Typy 2.1 i 2.2 nie są-specyficzne-, dane mogą nie pochodzić z rzeczywistej partii. Typy 3.1 i 3.2 są specyficzne dla-partii -, dane można bezpośrednio powiązać z numerem cieplnym otrzymywanego materiału. W przypadku każdego zastosowania-krytycznego dla bezpieczeństwa lub podlegającego przepisom wersja 3.1 to absolutne minimum.
Jak czytać MTC: proces w 8 krokach
Wykonaj te osiem kroków za każdym razem, gdy otrzymasz MTC z dostawą materiałów. Ten proces zajmuje 10–15 minut dla każdego certyfikatu i jest-najbardziej opłacalną dostępną metodą kontroli jakości, - wyłapującą błędy, zanim staną się kosztownymi problemami.

KROK 1Potwierdź typ certyfikatu
Poszukaj deklaracji typu EN 10204 -. Powinna ona być umieszczona w widocznym miejscu na certyfikacie, zwykle w nagłówku lub w pobliżu bloku podpisu. Typowe sformułowanie obejmuje:
„Świadectwo kontroli zgodnie z EN 10204 typ 3.1”
„Raport z badania materiału - EN 10204:2004 - 3.1”
„Certyfikat zgodności - EN 10204 typ 2.2”
Jeżeli nie podano typu EN 10204, należy traktować dokument ze szczególną ostrożnością. Skontaktuj się z dostawcą i poproś o prawidłowo sformatowany certyfikat przed przyjęciem dostawy do użytku regulowanego.
Szybka kontrola:Czy typ certyfikatu jest zgodny z określonym w zamówieniu? Jeśli Twoje zamówienie wymagało wersji 3.1, a otrzymałeś wersję 2.2, zatrzymaj - i nie kontynuuj, dopóki nie zostanie dostarczony właściwy certyfikat.
KROK 2Sprawdź numer zamówienia i opis produktu
Znajdź numer zamówienia (PO) na certyfikacie i porównaj go z rzeczywistym PO. Następnie zweryfikuj opis produktu:
Stopień:Czy jest tam napisane „316L” (lub UNS S31603 lub EN 1.4404) - dokładnie tak, jak określono w zamówieniu?
Formularz produktu:Płyta, arkusz, rura, pręt, rura - czy pasuje do tego, co zamówiłeś?
Wymiary:Grubość, szerokość, długość, średnica - czy odpowiadają one elementom zamówienia?
Ilość i waga:Podana waga powinna w przybliżeniu odpowiadać rzeczywistej dostawie.
Wszelkie rozbieżności w opisie produktu -, nawet różnice w przyrostkach gatunku, np. „316” vs „316L” - muszą zostać usunięte przed użyciem materiału. Litera „L” w 316L (niskoemisyjna) nie jest kosmetyczna; jest to różnica pomiędzy materiałem odpowiednim do połączeń spawanych a materiałem, który może uczulać w strefach spawania.
KROK 3Znajdź i zapisz numer wytopu
Numer wytopu (zwany także numerem odlewu lub numerem stopu) jest najważniejszym identyfikatorem identyfikowalności na MTC. Jest to unikalny kod przypisany przez producenta stali do konkretnego wytopu. - każdy kawałek materiału z tego wytopu ma tę samą liczbę cieplną i ten sam skład.
Twoim zadaniem na tym etapie jest fizyczne powiązanie-numeru wytopu na certyfikacie z oznaczeniem na rzeczywistym materiale. Płyta, rura i pręt ze stali nierdzewnej są zwykle oznaczone:
Szablon tuszu na powierzchni (najczęściej w przypadku płyty)
Tłoczenie lub wibrowanie-w metalu
Etykiety samoprzylepne lub przywieszki z kodem-kolorowym (dla małych przedmiotów lub elementów wyposażenia)
Zapisz numer rui z certyfikatu. Przejdź do materiału. Znajdź oznaczenie. Porównaj znak po znaku. Jeśli nie pasują, - natychmiast przestań. Niezgodność liczby wytopów jest najpoważniejszym błędem MTC, jaki możesz napotkać.
Krytyczna zasada:Jeżeli liczba wytopowa na MTC nie odpowiada oznaczeniu na materiale fizycznym, certyfikat nie ma zastosowania do tego materiału. Nie używaj go, nie przetwarzaj, nie zakładaj, że jest to błąd pisarski. Natychmiast przekaż sprawę swojemu menedżerowi ds. kontroli jakości.
KROK 4Sprawdź skład chemiczny
Sekcja dotycząca składu chemicznego zawiera listę faktycznie zmierzonej zawartości procentowej każdego pierwiastka stopowego na podstawie analizy spektrograficznej ciepła właściwego. Są to dane potwierdzające, że materiał jest tym, za co się podaje.
Aby zweryfikować tę sekcję, potrzebujesz odpowiedniej normy produktu -, na przykład ASTM A240 dla blachy ze stali nierdzewnej lub EN 10088-2 dla stali walcowanej na płasko. Norma określa minimalny i maksymalny dozwolony procent dla każdego elementu. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy każda wartość na MTC mieści się w tych granicach.
Poniższa tabela przedstawia przykład wykonania płyty ze stali nierdzewnej 316L zgodnej z ASTM A240. Wszystkie wartości mieszczą się w specyfikacji:
|
Element |
Spec. Min. (%) |
Spec. Maks. (%) |
Wartość certyfikatu (%) |
Status |
|
Węgiel (C) |
- |
0.030 |
0.021 |
✔ ZDAJ |
|
Krzem (Si) |
- |
0.75 |
0.42 |
✔ ZDAJ |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
1.35 |
✔ ZDAJ |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
0.028 |
✔ ZDAJ |
|
Siarka (S) |
- |
0.030 |
0.002 |
✔ ZDAJ |
|
Chrom (Cr) |
16.00 |
18.00 |
16.72 |
✔ ZDAJ |
|
Nikiel (Ni) |
10.00 |
14.00 |
10.48 |
✔ ZDAJ |
|
Molibden (Mo) |
2.00 |
3.00 |
2.11 |
✔ ZDAJ |
|
Azot (N) |
- |
0.10 |
0.047 |
✔ ZDAJ |
|
Żelazo (Fe) |
Balansować |
Balansować |
68.83 |
✔ ZDAJ |
Tabela 3: Weryfikacja składu chemicznego - 316L Stal nierdzewna (ASTM A240) Przykład obróbki
Należy zwrócić szczególną uwagę na węgiel w materiałach klasy „L”, chrom i molibden jako główne pierwiastki zapewniające odporność na korozję oraz fosfor i siarkę jako zanieczyszczenia resztkowe, które muszą pozostać na niskim poziomie.
Uważaj na to:Jeśli którykolwiek element MTC ma okrągłą liczbę (np. Cr=17.00%, Ni=12.00%) z identycznymi wartościami powtórzonymi w wielu certyfikatach, możesz patrzeć na „typowe” wartości nominalne, a nie rzeczywiste wyniki-specyficznych testów ciepła -, co jest cechą charakterystyczną-niespecyficznych (typu 2.2) danych prezentowanych tak, jakby były to 3.1.
KROK 5Sprawdź właściwości mechaniczne
Właściwości mechaniczne potwierdzają, że materiał ma wytrzymałość, elastyczność i twardość wymaganą dla danego zastosowania. Kluczowe właściwości, które znajdziesz w większości MTC ze stali nierdzewnej to:
Wytrzymałość na rozciąganie (Rm lub UTS):Maksymalne naprężenie, jakie materiał może wytrzymać przed pęknięciem. Dla płyty 316L (ASTM A240): minimum 485 MPa.
Naprężenie próbne / granica plastyczności (Rp0,2):Naprężenie, przy którym materiał zaczyna się trwale odkształcać. Dla płyty 316L (ASTM A240): minimum 170 MPa.
Wydłużenie (A):Stopień rozciągnięcia materiału przed zerwaniem, wyrażony w procentach. Wyższe wartości oznaczają bardziej plastyczny i odkształcalny materiał. Dla 316L: minimum 40%.
Twardość:Odporność na wgniecenia powierzchniowe. Dla płyty 316L: maksymalnie 217 HBW (Brinell) lub 96 HRB (Rockwell B).
|
Nieruchomość |
Spec. Min |
Spec. Maks |
Wartość certyfikatu |
Status |
|
Wytrzymałość na rozciąganie (Rm) |
485 MPa |
- |
567 MPa |
✔ ZDAJ |
|
Naprężenie próbne Rp0,2 (plastyczność) |
170 MPa |
- |
241 MPa |
✔ ZDAJ |
|
Wydłużenie (A50mm) |
40% |
- |
53% |
✔ ZDAJ |
|
Twardość (Brinell, HBW) |
- |
215 HBW |
165 HBW |
✔ ZDAJ |
Tabela 4: Weryfikacja właściwości mechanicznych - 316Płyta L (ASTM A240) Przykład obróbki
Pamiętaj: w przypadku właściwości mechanicznych wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności i wydłużenie mają wymagania minimalne - rzeczywista wartość musi być równa lub większa od minimum. Twardość zazwyczaj ma maksymalną wartość -, której wartość nie może przekraczać.
KROK 6Potwierdź warunki obróbki cieplnej
Stan obróbki cieplnej informuje o ostatecznym stanie metalurgicznym materiału. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na uzyskiwane właściwości mechaniczne, jak i dostępną odporność na korozję. W przypadku stali nierdzewnych najczęściej spotykane warunki to:
Wyżarzane (A) lub wyżarzane w kąpieli (SA):Materiał został podgrzany do 1000–1100 stopni i szybko hartowany. Rozpuszcza to wszelkie węgliki, homogenizuje mikrostrukturę i zapewnia optymalną odporność na korozję i ciągliwość. Jest to standardowy i prawidłowy stan stali nierdzewnej 316L.
Walcowane na gorąco (HR lub HRAP):Walcowane na gorąco, wyżarzane i marynowane - powszechnie stosowane w przypadku blach grubych. Niższa jakość powierzchni w porównaniu-walcowana na zimno, ale strukturalnie solidna.
Walcowane na zimno (CR lub 2B):Dodatkowe-walcowanie na zimno po wyżarzaniu zapewnia gładsze wykończenie powierzchni i węższe tolerancje wymiarowe.
Hartowane i odpuszczane (Q+T):Powszechne w stali konstrukcyjnej-węglowej i niskostopowej-, nietypowe dla austenitycznych stali nierdzewnych.
Jeżeli w certyfikacie nie ma informacji o warunkach obróbki cieplnej, należy poprosić dostawcę o wyjaśnienia. Płyta ze stali nierdzewnej dostarczana w stanie-po walcowaniu (nie-wyżarzaniu) będzie miała obniżoną odporność na korozję i nie powinna być akceptowana do zastosowań-krytycznych pod względem korozji.
KROK 7Sprawdź wymagane dodatkowe badania
W zależności od zastosowania i specyfikacji zamówienia mogą być wymagane dodatkowe badania wykraczające poza podstawowe właściwości chemiczne i mechaniczne. Są one obecne w MTC tylko wtedy, gdy zostały specjalnie zamówione. - Nie są one automatyczne. Typowe testy dodatkowe obejmują:
Testy udarności Charpy'ego:Wymagane w przypadku pracy w niskich-temperaturach (zastosowania kriogeniczne, konstrukcje przybrzeżne, zbiorniki ciśnieniowe w zimnym klimacie). Określa minimalną energię uderzenia (dżule) w określonej temperaturze badania.
Test korozji międzykrystalicznej (IGC):Praktyka E ASTM A262 (test Straussa) - potwierdza, że materiał nie jest uczulony i będzie odporny na ataki międzykrystaliczne w trakcie użytkowania. Wymagane w przypadku niektórych zbiorników ciśnieniowych i zastosowań nuklearnych.
Pozytywna identyfikacja materiału (PMI):Weryfikacja XRF lub OES, czy gatunek jest prawidłowy. Coraz częściej wymagane w zastosowaniach naftowo-gazowych i farmaceutycznych po udokumentowanych przypadkach istotnych oszustw.
Badania ultradźwiękowe (UT):Skanuje zgodnie z normą ASTM A578 lub EN 10307 - pod kątem wewnętrznych warstw, wtrąceń lub porowatości grubej blachy. Obowiązkowe w celu zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi zbiorników ciśnieniowych w wielu jurysdykcjach.
Liczba ferrytu / ferryt Delta:W przypadku austenitycznych napoin i niektórych wyrobów odlewanych - potwierdza, że zawartość ferrytu mieści się w zakresie 3–8 FN, co zapobiega pękaniu spoin.
Jeśli Twój PO określił którykolwiek z tych testów i nie pojawiają się one na MTC, certyfikat jest-niezgodny z Twoim zamówieniem. Przed kontynuowaniem wyślij-raport niezgodności (NCR).
KROK 8Potwierdź podpis i autoryzację
Ostatnim i niezbędnym krokiem jest potwierdzenie, że certyfikat został prawidłowo autoryzowany. Bez ważnego podpisu MTC jest niczym więcej niż arkuszem danych - i nie ma statusu prawnego dokumentu certyfikowanego.
Dla EN 10204 Typ 3.1:Poszukaj podpisu upoważnionego przedstawiciela ds. kontroli producenta -, zwykle zatytułowanego „Menedżer ds. jakości”, „Inżynier ds. kontroli” lub „Dyrektor techniczny”. Podpis powinien być oryginałem lub autoryzowanym odpowiednikiem cyfrowym, z wydrukowanym obok nazwiska podpisującego, jego tytułem i datą wystawienia.
Dla EN 10204 Typ 3.2:Musisz zobaczyć DWA podpisy - inspektora producenta ORAZ wyznaczonego przedstawiciela niezależnego, akredytowanego organu zewnętrznego-. Certyfikat powinien identyfikować organizację TPI (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek lub odpowiednik) i najlepiej zawierać numer referencyjny akredytacji TPI.
Data wystawienia powinna być zbieżna z badaniem i dostawą - certyfikat datowany wiele lat po deklarowanej dacie produkcji jest poważnym sygnałem ostrzegawczym. Autoryzowany podpis daje pewność, że wykwalifikowana i odpowiedzialna osoba sprawdziła wszystkie dane i potwierdziła, że spełniają one wymagania.
Czerwone flagi: 8 znaków ostrzegawczych na każdym MTC
Doświadczeni inżynierowie ds. jakości opracowują rozpoznawanie wzorców problemów MTC. Poniżej znajdują się najczęstsze znaki ostrzegawcze, z których każdy powinien spowodować wstrzymanie dostawy i formalne zapytanie dostawcy:
|
Czerwona flaga |
Co widzisz na MTC |
Dlaczego to problem |
|
Niezgodność liczby cieplnej |
Certyfikat ciepła nr. ≠ znakowanie na materiale fizycznym |
Brak możliwości śledzenia. - nie może potwierdzić, że ten certyfikat obejmuje ten materiał |
|
Wymienione wartości „typowe”. |
Skład pokazuje okrągłe lub identyczne wartości w wielu certyfikatach |
Prawdopodobnie dane nie-specyficzne (typ 2.2), a nie rzeczywiste wyniki testów-specyficznych dla ciepła |
|
Brakujący lub nieczytelny podpis |
Pole podpisu puste, kserokopia lub wyłącznie pieczęć cyfrowa |
Certyfikat nie ma mocy prawnej bez autoryzowanego, identyfikowalnego podpisu |
|
Typ certyfikatu niezadeklarowany |
W dokumencie nie podano żadnego typu EN 10204 |
Nie można potwierdzić poziomu weryfikacji. - może być tylko deklaracją 2.1 |
|
Element poza specyfikacją |
Cr=15.3% na certyfikacie 316L (min. wymaganie: 16,0%) |
Materiał bezpośrednio-niezgodny- nie odpowiada określonej klasie |
|
Zła ocena na świadectwie |
Certyfikat stwierdza „304L”, ale PO i oznaczenie wskazują „316L” |
Mieszanka krytyczna-up - 304L nie zawiera Mo; niewłaściwy materiał do większości zastosowań |
|
Brak standardowego oświadczenia o zgodności |
Brak deklaracji „zgodny z ASTM A240” lub równoważnej deklaracji |
Producent nie poświadczył zgodności z żadną mierzalną normą |
|
Dwa podpisy tej samej firmy (3.2) |
Stanowisko strony trzeciej-podpisane przez dział kontroli jakości producenta. |
Nieprawidłowa 3.2 - strona trzecia musi być niezależna (BV, TUV, SGS, DNV itp.) |
Tabela 5: Najczęstsze sygnały ostrzegawcze MTC, znaki ostrzegawcze i zalecane działania
Najlepsze praktyki zaradcze:W przypadku materiałów-o wysokiej-wartości lub{1}}kluczowych dla bezpieczeństwa-wykonaj przy odbiorze-testy pozytywnej identyfikacji materiału (PMI) w oparciu o XRF - niezależnie od tego, co pokazuje MTC. Pomiar PMI zajmuje mniej niż 30 sekund i zapewnia niezależne,--miejscowe potwierdzenie elementarne. Jest to najskuteczniejsza obrona przed fałszowaniem certyfikatów.
Odniesienia do pierwiastków chemicznych: co oznacza każdy symbol
Jeśli dopiero zaczynasz czytać tabele składu chemicznego MTC, symbole pierwiastków i ich znaczenie mogą być onieśmielające. Poniższa tabela zawiera proste-odniesienia do elementów najczęściej wymienianych na MTC ze stali nierdzewnej:
|
Symbol |
Element |
Rola w stali nierdzewnej |
Kluczowy limit specyfikacji (316L) |
|
C |
Węgiel |
Nadmiar wytrzymałości (przy niskim %) - powoduje uczulenie i korozję strefy spawania |
Mniejsza lub równa 0,030% (klasa L jest krytyczna) |
|
Kr |
Chrom |
Tworzy ochronną warstwę pasywną Cr₂O₃; minimum 10,5% oznacza stal nierdzewną |
16.0–18.0% |
|
Ni |
Nikiel |
Stabilizuje strukturę austenityczną; poprawia wytrzymałość i odkształcalność |
10.0–14.0% |
|
Pon |
Molibden |
Znacząco zwiększa odporność na korozję wżerową i szczelinową w środowiskach chlorkowych |
2.0–3.0% |
|
Mn |
Mangan |
Odtleniacz; częściowo zastępuje Ni w serii 200; zachowuje austenit |
Mniejsze lub równe 2,00% |
|
Si |
Krzem |
Odtleniacz; poprawia odporność na utlenianie-w wysokiej temperaturze |
Mniejsze lub równe 0,75% |
|
P |
Fosfor |
Pozostałości zanieczyszczeń; nadmiar zmniejsza spawalność i wytrzymałość |
Mniejsze lub równe 0,045% |
|
S |
Siarka |
Pozostałości zanieczyszczeń; bardzo niskie poziomy krytyczne dla odporności na korozję |
Mniejsze lub równe 0,030% |
|
N |
Azot |
Wzmacnia austenit; zwiększa PREN w gatunkach superaustenitycznych i duplex |
Mniejsze lub równe 0,10% |
|
Nb/Ta |
Niob / Tantal |
Stabilizuje przed uczuleniem (seria 321, 347); umożliwia napawanie w gatunku 625 |
Według specyfikacji gatunku (nie w 316L) |
Tabela 6: Typowe pierwiastki chemiczne na MTC ze stali nierdzewnej - Symbole, role i typowe limity
Pamiętać:Skład chemiczny MTC jest zawsze rzeczywistą zmierzoną wartością ciepła właściwego -, a nie wartością docelową lub nominalną. Jeśli specyfikacja mówi, że Cr musi wynosić 16,0–18,0%, a MTC wskazuje 15,8%, jest to niezgodność-{6}}, nawet jeśli materiał „wygląda” dobrze.
Lista kontrolna weryfikacji MTC
Skorzystaj z tej listy kontrolnej w przypadku każdego MTC otrzymanego wraz z dostawą materiałów. Obejmuje wszystkie osiem etapów w formacie odpowiednim dla procedury kontroli przychodzącej lub dokumentacji systemu zarządzania jakością:
|
✓ |
Element weryfikacji |
Odniesienie |
Działanie w przypadku niepowodzenia |
|
☐ |
Typ certyfikatu odpowiada wymaganiom PO (EN 10204 2.2 / 3.1 / 3.2) |
EN 10204:2004 |
Odrzuć dostawę; skontaktuj się z dostawcą, aby uzyskać prawidłowy certyfikat |
|
☐ |
Numer wytopu/odlewu na certyfikacie odpowiada fizycznemu oznaczeniu na materiale |
EN 10204 §4 |
Przestań - nie używaj materiału; zażądać wyjaśnień |
|
☐ |
Opis produktu zgodny z PO (gatunek, forma, wymiary, ilość) |
Zamówienie zakupu |
Podnieść NCR (raport-niezgodności); trzymać materiał |
|
☐ |
Wszystkie pierwiastki chemiczne w granicach specyfikacji |
ASTM A240 / EN 10088 (lub obowiązująca norma) |
Odrzuć partię; poproś o ponowne-testowanie lub wymianę ciepła |
|
☐ |
Wszystkie właściwości mechaniczne spełniają lub przekraczają wartości minimalne |
Obowiązująca norma produktu |
Odrzuć partię; poproś o ponowne-testowanie ze świeżą próbką |
|
☐ |
Warunki obróbki cieplnej określone i odpowiednie |
Norma produktu |
Jeśli nie jest to jasne, sprawdź w młynie; wpływa na plastyczność i korozję |
|
☐ |
Wszelkie wymagane wyniki badań NDT są obecne i zgodne |
Specyfikacja zamówienia / Kod |
Nie można używać do usług ciśnieniowych bez wymaganej dokumentacji NDT |
|
☐ |
Obecność standardowej deklaracji zgodności |
EN 10204 §4.2 |
Certyfikat nie ma podstawy prawnej do zgodności z kodem |
|
☐ |
Obecny autoryzowany podpis(y), czytelny, datowany |
EN 10204 §4.2 |
Certyfikat jest prawnie nieważny. - prośba o ponowne-wydanie |
|
☐ |
W przypadku wersji 3.2:-organ zewnętrzny jest wymieniony, niezależny i akredytowany |
EN 10204 Typ 3.2 |
Nieprawidłowy certyfikat 3.2 - przekazany do menedżera ds. kontroli jakości projektu |
Tabela 7: Lista kontrolna weryfikacji MTC - 10-Procedura kontroli punktu przychodzącego
Tę listę kontrolną należy wypełnić, podpisać i złożyć wraz z oryginałem MTC w swoich rejestrach identyfikowalności materiałów. W przypadku projektów regulowanych normami ISO 9001, kodami ASME lub PED zapisy te należy przechowywać przez cały okres użytkowania sprzętu -, zazwyczaj 25 lat lub dłużej.
Składanie i przechowywanie MTC: Twój obowiązek dokumentacyjny
MTC jest wartościowy tylko wtedy, gdy jest dostępny w razie potrzeby. W przypadku branż regulowanych obowiązek zachowania certyfikacji materiałowej nie kończy się w momencie budowy sprzętu -, ale trwa przez cały okres eksploatacji składnika aktywów.
Minimalne wymagania dotyczące przechowywania
Kod zbiornika ciśnieniowego ASME (ASME VIII):Dokumentację materiałową należy przechowywać jako część raportu producenta - dostępnego na żądanie organów kontrolnych.
Dyrektywa UE dotycząca urządzeń ciśnieniowych (PED):Dokumentację techniczną (w tym MTC) należy przechowywać przez 10 lat od wyprodukowania ostatniego urządzenia.
Zarządzanie jakością ISO 9001:Udokumentowane informacje wykazujące zgodność produktu muszą być kontrolowane i przechowywane zgodnie z harmonogramem przechowywania organizacji.
Farmaceutyczny (FDA / EU GMP):Certyfikaty materiałowe dotyczące-sprzętu kontaktowego produktu należy zachować przez cały okres użytkowania obiektu oraz obowiązujące okresy kontroli zgodne z przepisami.
System archiwizacji najlepszych praktyk
Zeskanuj wszystkie MTC do formatu PDF podczas kontroli przychodzącej. - oryginalne papierowe certyfikaty z czasem ulegają zniszczeniu.
Archiwizuj elektronicznie według projektu, następnie według numeru zamówienia, a następnie według numeru serii -, umożliwiając szybkie wyszukiwanie podczas audytów.
Połącz cyfrowy rekord MTC z elementem wyposażenia w swoim systemie zarządzania aktywami.
W przypadku kluczowych projektów należy prowadzić rejestr identyfikowalności materiałów (dziennik MTR), który przypisuje każdy kawałek materiału do jego numeru wytopu i numeru referencyjnego MTC.
Często zadawane pytania
A: Certyfikat zgodności (CoC) to ogólna deklaracja, że produkt spełnia określone wymagania - odpowiadające normie EN 10204 typ 2.1. Nie zawiera żadnych rzeczywistych danych testowych. MTC (typ 3.1 lub 3.2) to dokument-poparty danymi, zawierający rzeczywiste wyniki testów chemicznych i mechanicznych określonej partii materiału. W przypadku zastosowań regulowanych zawsze wymagany jest MTC z rzeczywistymi danymi testowymi; sam CoC nie wystarczy.
P: Czy mogę zaakceptować zeskanowany lub wysłany e-mailem MTC?
A: Tak, - zeskanowane lub przesłane e-mailem MTC są powszechnie akceptowane w nowoczesnych łańcuchach dostaw i mają taką samą moc prawną jak oryginały papierowe, pod warunkiem, że podpis jest autentyczny, a dokument nie został zmieniony. Jednak w przypadku najbardziej krytycznych zastosowań (jądrowa, lotnicza) niektóre umowy wymagają oryginałów-mokrych atramentu lub podpisów cyfrowych-zaszyfrowanych metodą PKI.
P: Co powinienem zrobić, jeśli wartość chemiczna nieznacznie odbiega od specyfikacji?
A: Każda wartość wykraczająca poza limit specyfikacji jest-niezgodna- i nie ma tu mowy o „nieznacznym odchyleniu”. Sporządź-raport niezgodności (NCR), poddaj materiał kwarantannie i powiadom dostawcę. Możesz poprosić o koncesję (formalną akceptację znanego odchylenia, zatwierdzoną przez odpowiedni organ inżynieryjny) w przypadku drobnych odchyleń, jeśli pozwala na to wniosek -, ale musi to być udokumentowane i zatwierdzone, a nie milczącej akceptacji.
P: Czy potrzebuję MTC do stali nierdzewnej, która będzie używana do dekoracji niestrukturalnych-?
A: W przypadku zastosowań czysto dekoracyjnych, nie-konstrukcyjnych i bez-produktu-kontaktowych - takich jak okładziny architektoniczne widoczne z daleka - zazwyczaj wystarczający jest certyfikat typu 2.2. Jeśli jednak materiał będzie miał kontakt z żywnością, farmaceutykami, wodą lub chemikaliami albo będzie zespawany z jakimkolwiek zespołem konstrukcyjnym lub zespołem-łożyska ciśnieniowego, rozsądnym minimum jest współczynnik MTC 3,1.
P: Co to jest PMI i kiedy należy go używać?
A: Pozytywna identyfikacja materiałów (PMI) wykorzystuje przenośną fluorescencję promieni rentgenowskich (XRF) lub optyczną spektrometrię emisyjną (OES) do pomiaru składu pierwiastkowego materiału w ciągu kilku sekund, bezpośrednio na powierzchni otrzymanego produktu. Korzystaj z PMI za każdym razem, gdy otrzymujesz-stopy o wysokiej wartości (duplex, super duplex, stopy niklu), gdy certyfikat wygląda na niespójny lub podejrzany, a także rutynowo pobieraj 10–20% próbek z dostaw materiałów krytycznych. PMI nie może zastąpić MTC, ale zapewnia potężną kontrolę krzyżową-w czasie rzeczywistym-.
Wniosek
Czytanie certyfikatu testu walcowniczego jest podstawową umiejętnością zawodową każdego, kto pracuje z materiałami metalowymi -, od zaopatrzenia i kontroli przychodzącej po projektowanie techniczne i zapewnianie jakości. To, co początkowo może wyglądać jak gęsta strona liczb i kodów, ma przewidywalną strukturę, którą po zrozumieniu można odczytać i zweryfikować w ciągu 10–15 minut.
Ośmioetapowy-proces opisany w tym przewodniku - potwierdza typ certyfikatu, sprawdza numer zamówienia, dopasowuje numer wytopu, sprawdza skład chemiczny, sprawdza właściwości mechaniczne, potwierdza obróbkę cieplną, sprawdza dodatkowe testy, sprawdza poprawność podpisu - obejmuje każdy element pełnej recenzji MTC. Stosuj go systematycznie, dokumentuj swoje wyniki i dołączaj certyfikaty do zapisów identyfikowalności przez cały okres użytkowania sprzętu.
Jakość materiału zaczyna się na papierze, zanim zacznie się w metalu. Ważny, prawidłowo zweryfikowany certyfikat MTC to pierwsza i najbardziej podstawowa gwarancja, że materiał przybywający do Twojego zakładu jest dokładnie taki, jaki został określony, z identyfikowalnego źródła, przetestowany zgodnie z wymaganymi standardami - i gotowy do zbudowania czegoś, co będzie trwałe.
