Inconel 625 vs Hastelloy C276: Który stop niklu do zastosowań w przypadku silnej korozji?

Jul 03, 2026

Zostaw wiadomość

Inconel 625 sprawdza się w zastosowaniach wysoko-temperaturowych i-o wysokiej wytrzymałości (do 980 stopni), natomiast Hastelloy C276 to doskonały wybór ze względu na ekstremalną odporność na korozję, szczególnie w kwasie solnym, wodzie morskiej i środowiskach redukujących.

 

Inconel 625 vs Hastelloy C276

 

Zarówno Inconel 625 (UNS N06625), jak i Hastelloy C276 (UNS N10276) to najwyższej jakości superstopy na bazie niklu- przeznaczone do wymagających zastosowań przemysłowych. To porównanie techniczne ocenia ich skład chemiczny, właściwości mechaniczne, odporność na korozję, możliwości temperaturowe i przydatność zastosowania, aby pomóc inżynierom zajmującym się doborem materiałów w podejmowaniu świadomych decyzji.

 

Wstęp

 

Nadstopy-na bazie niklu stanowią szczyt inżynierii metalurgicznej przeznaczonej do stosowania w ekstremalnych środowiskach. Inconel 625 i Hastelloy C276 to dwa najszerzej stosowane stopy do pracy w trudnych warunkach, chociaż spełniają one wyraźnie różne wymagania operacyjne.

 

Co to jest Inconel 625?

 

Inconel 625(UNS N06625, W.Nr. 2.4856) to stop niklu-chromu-molibdenu wzmocniony dodatkiem niobu. Opracowany w latach sześćdziesiątych XX wieku do zastosowań-w instalacjach parowych, stał się wszechstronnym materiałem łączącym wysoką wytrzymałość z doskonałą odpornością na korozję w szerokim zakresie temperatur (od -196 stopni do 980 stopni).

 

Co to jest Hastelloy C276?

 

Hastelloy C276(UNS N10276, W.Nr. 2.4819) to stop niklowo-molibdenowo-chromowy-z dodatkiem wolframu, opracowany specjalnie pod kątem wyjątkowej odporności na korozję w agresywnym środowisku chemicznym. Jego wyjątkowo-niska zawartość węgla i krzemu (<0.01% C, <0.08% Si) eliminates sensitization during welding, making it the material of choice for severe corrosion applications.

 

Skład chemiczny: czym się różnią?

 

Hastelloy C276 zawiera znacznie więcej molibdenu (15-17%) i wolframu (3-4,5%), co zapewnia doskonałą odporność na kwasy redukujące, podczas gdy Inconel 625 zawiera niob (3,15-4,15%) dla wzmocnienia wydzieleniowego i wyższą zawartość chromu (20-23%) dla odporności na utlenianie.

 

Podstawowa różnica między tymi stopami polega na ich składzie chemicznym, który bezpośrednio determinuje ich właściwości użytkowe:

 

Element

Inconel 625 (%)

Hastelloy C276 (%)

Funkcjonować

Nikiel (Ni)

58,0-63,0 (Balans)

52,0-60,0 (Balans)

Bazowa matryca, odporność na korozję

Chrom (Cr)

20.0-23.0

14.5-16.5

Odporność na utlenianie, folia pasywna

Molibden (Mo)

8.0-10.0

15.0-17.0

Zmniejszenie odporności na kwasy, odporność na wżery

Niob (Nb)

3.15-4.15

-

Wzmocnienie opadowe (Ni₃Nb)

Wolfram (W)

-

3.0-4.5

Odporność na pełzanie, odporność na korozję

Żelazo (Fe)

Mniejsza lub równa 5,0

4.0-7.0

Redukcja kosztów, siła

Węgiel (C)

Mniejsza lub równa 0,10

Mniejsza lub równa 0,01

Tworzenie się węglików (mniejsza=lepsza spawalność)

Krzem (Si)

Mniejsza lub równa 0,50

Mniejsza lub równa 0,08

Odporność na utlenianie (niższa=lepsza spawalność)

 

Zawartość molibdenu: 15-17% Mo w Hastelloy C276 (w porównaniu z. 8-10% w Inconie 625) zapewnia znacznie lepszą odporność na kwasy redukujące, takie jak kwas solny i kwas siarkowy.

 

Zaleta niobu: Niob zawarty w Inconelu 625 tworzy wytrącający się Ni₃Nb („”), umożliwiający utwardzanie wydzieleniowe w celu uzyskania znacznie wyższej wytrzymałości w podwyższonych temperaturach.

 

Ultra-niskoemisyjne: Hastelloy C276<0.01% carbon content prevents carbide precipitation during welding, eliminating sensitization and intergranular corrosion in the heat-affected zone.

 

Właściwości mechaniczne: który stop jest mocniejszy?

 

Inconel 625 zapewnia o 35-50% wyższą wytrzymałość na rozciąganie niż Hastelloy C276 (827 MPa w porównaniu z. 690-730 MPa), co czyni go preferowanym wyborem do zastosowań konstrukcyjnych, w których występują duże-naprężenia i wysoka temperatura.

 

Właściwości mechaniczne tych stopów znacznie się różnią, szczególnie w podwyższonych temperaturach:

 

Nieruchomość

Inconel 625

Hastelloy C276

Różnica

Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie (UTS)

827-1000 MPa

690-730 MPa

+20-35% (Inconel)

Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%)

414-550 MPa

283-350 MPa

+45-60% (Inconel)

Wydłużenie przy zerwaniu

30-50%

40-60%

+10% (Hastelloy)

Twardość (Brinell)

200-240 HB

180-220 HB

Podobny

Moduł sprężystości

205 GPa

200 GPa

Porównywalny

Gęstość

8,44 g/cm3

8,89 g/cm3

+5% (Hastelloy)

 

Temperatura-Zależna siła

 

Inconel 625 retains >60% jego wytrzymałości w temperaturze-pokojowej przy 650 stopniach, podczas gdy wytrzymałość Hastelloy C276 spada szybciej powyżej 425 stopni.

 

W przypadku zastosowań konstrukcyjnych w wysokich-temperaturach Inconel 625 wykazuje doskonałe zachowanie wytrzymałości:

 

Temperatura

Inconel 625 UTS

Hastelloy C276 UTS

Inconel 625YS

Hastelloy C276 YS

Temperatura pokojowa (20 stopni)

827-1000 MPa

690-730 MPa

414-550 MPa

283-350 MPa

200 stopni

760-900 MPa

620-680 MPa

380-500 MPa

260-320 MPa

425 stopni

700-850 MPa

550-620 MPa

350-450 MPa

220-280 MPa

650 stopni

600-750 MPa

450-520 MPa

300-400 MPa

180-240 MPa

815 stopni

400-550 MPa

280-350 MPa

200-300 MPa

120-180 MPa

 

Możliwość pracy w wysokich-temperaturach

 

Inconel 625 Maksymalna temperatura pracy: do 980 stopni w atmosferze utleniającej; doskonała odporność na pełzanie do 650 stopni.

 

Maksymalna temperatura pracy Hastelloy C276: Zwykle ograniczona do 816 stopni w zastosowaniach konstrukcyjnych; wytrzymałość spada szybciej powyżej 650 stopni.

 

Odporność na pełzanie: matryca Inconel 625 wzmocniona-niobem zapewnia doskonałą-długotrwałą odporność na pełzanie, kluczową dla zbiorników ciśnieniowych i elementów turbin.

 

Odporność na korozję: który stop jest lepiej odporny na agresywne media?

 

Hastelloy C276 zapewnia doskonałą odporność na korozję w środowiskach redukujących (kwas solny, kwas siarkowy, woda morska), podczas gdy Inconel 625 wyróżnia się w środowiskach utleniających i zapewnia lepszą odporność na wżery w mediach zawierających-chlorki.

 

Inconel 625 vs Hastelloy C276 Corrosion Resistance

 

Profil odporności na korozję każdego stopu zależy od jego unikalnego składu chemicznego:

 

Odporność na korozję według rodzaju środowiska

 

Środowisko

Inconel 625

Hastelloy C276

Zalecenie

Kwas Solny (HCl)

Dobra do 40 stopni

Doskonała do 60 stopni +

Hastelloy C276

Kwas Siarkowy (H₂SO₄)

Dobry (rozcieńczony)

Doskonały (wszystkie stężenia)

Hastelloy C276

Kwas azotowy (HNO₃)

Doskonały

Dobry

Inconel 625

Woda morska/solanka

Doskonały

Doskonały

Obydwa odpowiednie

Kwas fluorowodorowy (HF)

Ograniczony

Dobry

Hastelloy C276

Mokry chlor

Sprawiedliwy

Doskonały

Hastelloy C276

Pękanie korozyjne naprężeniowe chlorków

Doskonała odporność

Doskonała odporność

Obydwa odpowiednie

Korozja wżerowa (Cl⁻)

Excellent (PREN >40)

Very Good (PREN >50)

Hastelloy C276 (lekki brzeg)

Korozja międzykrystaliczna (spawana)

Dobry

Doskonały (niskie C)

Hastelloy C276

 

Liczba równoważna odporności na wżery (PREN)

 

Liczba równoważna odporności na wżery określa ilościowo odporność na miejscowy atak wżerów w środowiskach chlorkowych:

 

PREN=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N

 

Inconel 625 PREN:≈ 20 + 3.3 × 9=~50 (bez udziału azotu)

Hastelloy C276 PREN:≈ 15.5 + 3.3 × 16=~68 (wyższa zawartość molibdenu zapewnia lepszą odporność na wżery)

 

Odporność na spawanie i uczulanie

 

Bardzo-niska zawartość węgla w Hastelloy C276 (<0.01%) eliminates carbide precipitation during welding, making it the superior choice for welded equipment without post-weld heat treatment.

 

Inconel 625: może wymagać wyżarzania po spawaniu w celu rozpuszczenia węglików i przywrócenia odporności na korozję w-strefie wpływu ciepła.

 

Hastelloy C276: Można go stosować w stanie-zespawanym w większości zastosowań ze względu na wyjątkowo niską zawartość węgla i krzemu.

 

Norma branżowa: Hastelloy C276 jest określony w normie NACE MR0175/ISO 15156 dla zastosowań wymagających spawania.

 

Zastosowania przemysłowe

 

Inconel 625 dominuje w zastosowaniach lotniczych, nuklearnych i konstrukcyjnych-w wysokich temperaturach; Hastelloy C276 to standard do przetwarzania chemicznego, kontroli zanieczyszczeń i systemów wody morskiej wymagających ekstremalnej odporności na korozję.

 

Inconel 625 Zastosowania podstawowe

  • Lotnictwo i kosmonautyka: Elementy silników turbinowych, odwracacze ciągu, komory spalania, układy wydechowe
  • Ropa i gaz: rury odwiertowe, piony, sprzęt podmorski, komponenty głowic odwiertów (usługi związane z wysoką-temperaturą i wysokim-ciśnieniem)
  • Energia jądrowa: elementy rdzenia reaktora, rury prowadzące pręty sterujące, rury generatora pary
  • Morskie: Łopatki śmigieł, zawory wody morskiej, elementy łodzi podwodnych
  • Przetwarzanie chemiczne: Wymienniki ciepła, naczynia reakcyjne obsługujące media utleniające

 

Podstawowe zastosowania Hastelloy C276

  • Przetwarzanie chemiczne: reaktory, wymienniki ciepła, rurociągi do HCl, H₂SO₄, HF i mieszanych kwasów
  • Kontrola zanieczyszczeń: systemy odsiarczania gazów spalinowych (FGD), płuczki, wykładziny kominowe
  • Masa celulozowa i papier: fermentatory, urządzenia bielące, kotły regeneracyjne
  • Farmaceutyczny: Sprzęt procesowy wymagający wyjątkowej czystości i odporności na korozję
  • Systemy wody morskiej: wymienniki ciepła, skraplacze, rurociągi w zakładach odsalania
  • Utylizacja odpadów: Elementy spalarni, sprzęt do przetwarzania odpadów niebezpiecznych

 

Przemysł

Aplikacja

Zalecany stop

Kluczowy czynnik wyboru

Lotnictwo

Elementy turbin

Inconel 625

Wytrzymałość-w wysokiej temperaturze

Ropa i gaz (odwiert)

Węże, piony

Inconel 625

Możliwość HP/HT

Ropa i gaz (powierzchnia)

Zawory, separatory

Hastelloy C276

Korozja H₂S/Cl⁻

Przetwarzanie chemiczne

Sprzęt HCl/H₂SO₄

Hastelloy C276

Odporność na kwasy

Przetwarzanie chemiczne

Serwis kwasu azotowego

Inconel 625

Środowisko utleniające

Wytwarzanie energii

Systemy IOS

Hastelloy C276

Odporność na SO₂/Cl⁻

Jądrowy

Elementy wewnętrzne reaktora

Inconel 625

Odporność na promieniowanie

Odsolenie

Wymienniki ciepła

Hastelloy C276

Korozja wody morskiej

Morski

Śmigła

Inconel 625

Kawitacja + wytrzymałość

 

Zagadnienia dotyczące produkcji i spawania

 

Obydwa stopy wykazują doskonałą spawalność; Hastelloy C276 zapewnia doskonałą-odporność na korozję podczas spawania, podczas gdy Inconel 625 może wymagać obróbki cieplnej-po spawaniu w celu uzyskania optymalnych właściwości.

 

Inconel 625 vs Hastelloy C276 Fabrication and Welding

 

Charakterystyka spawania

Parametr

Inconel 625

Hastelloy C276

Spawalność

Znakomity (wszystkie procesy)

Znakomity (wszystkie procesy)

Polecany wypełniacz

ERNiCrMo-3 / ENiCrMo-3

ERNiCrMo-4 / ENiCrMo-4

Dopływ ciepła

Niski do umiarkowanego

Niski do umiarkowanego

Temperatura międzyściegowa

Mniejszy lub równy 175 stopni

Kąt mniejszy lub równy 95 stopni (preferowany niższy)

Obróbka po-spawaniu

Zalecane wyżarzanie rozpuszczające

Zwykle niepotrzebne

Ryzyko uczulenia

Umiarkowane (jeśli nie wyżarzane)

Bardzo niski (bardzo-niski C)

 

Obróbka i formowanie

 

Szybkość utwardzania przez zgniot: Obydwa stopy wykazują szybkie utwardzanie przez zgniot, wymagające ostrych narzędzi i kontrolowanych szybkości posuwu.

Formowalność: Wyższe wydłużenie Hastelloy C276 (40-60%) zapewnia nieco lepszą odkształcalność niż Inconel 625 (30-50%).

Skrawalność: Obydwa są trudne w obróbce; zalecane są narzędzia z węglików spiekanych i niskie prędkości skrawania.

 

Wniosek

 

Inconel 625 i Hastelloy C276 reprezentują dwa uzupełniające się podejścia do rozwiązywania ekstremalnych-wyzwań związanych z materiałami użytkowymi. Żaden stop nie jest uniwersalnie lepszy,-każdy wyróżnia się w określonych obszarach operacyjnych:

 

Inconel 625to rozwiązanie zaprojektowane do zastosowań konstrukcyjnych w wysokich-temperaturach, gdzie najważniejsza jest wytrzymałość, odporność na pełzanie i odporność na utlenianie. Matryca wzmocniona-niobem zapewnia integralność mechaniczną wymaganą w przypadku silników turbinowych, komponentów jądrowych i zbiorników ciśnieniowych o podwyższonej-temperaturze.

 

Hastelloy C276to ostateczny wybór w przypadku środowisk o dużej korozji, szczególnie tych, w których występują kwasy redukujące, media o wysokiej-chlorku i konstrukcje spawane. Jego ultra-niskowęglowy skład i wysoka zawartość molibdenu-wolframu zapewniają niezrównaną odporność na korozję w zastosowaniach związanych z przetwarzaniem chemicznym, kontrolą zanieczyszczeń i wodą morską.

 

Dla inżynierów zajmujących się doborem materiałów ramy decyzyjne są proste: należy nadać priorytet Inconel 625, gdy temperatura i wytrzymałość decydują o projekcie; wybierz Hastelloy C276, gdy odporność na korozję i spawalność są krytycznymi czynnikami sukcesu.

 

Wyślij zapytanie
Przyjdź do nas
I zacznij teraz swoje RFQS.
Skontaktuj się z nami