|
SZYBKA ODPOWIEDŹ
Nie należy polegać na stężeniu chlorku 316L powyżej około 1000 ppm, gdy temperatura metalu przekroczy około 50–60 stopni (122–140 stopni F); awarie terenowe miały miejsce przy znacznie niższych stężeniach wszędzie tam, gdzie chlorki mogą koncentrować się w wyniku odparowania.
Wyższa zawartość niklu i molibdenu w gatunku 904L znacznie oddala go od najbardziej podatnego na SCC-zakresu składu, co zapewnia mu znacznie wyższą tolerancję na chlorki niż gatunek 316L, ale jako gatunek w pełni austenityczny nie jest odporny i nadal wymaga-po-każdego przypadku przypadku szczeliny i kontroli temperatury.
Superdupleks 2507(UNS S32750) jest przystosowany do stężeń chlorków do około 50 000 ppm - zasadniczo o pełnej- wodzie morskiej i powyżej - w szerokim zakresie temperatur, ponieważ jego mikrostruktura podwójnego austenitu i ferrytu oraz PREN wynoszący około 42 zakłócają mechanizm pękania, który ogranicza pozostałe dwa gatunki. |
Co powoduje pękanie korozyjne naprężeniowe chlorku w stali nierdzewnej?
|
Chlorek SCC wymaga jednocześnie trzech warunków: - naprężenia rozciągającego, podatnej mikrostruktury i chlorku-zawierającego wodę powyżej temperatury progowej - i usunięcia jednego z trzech czynników, które to zatrzymują; wybór stopu jest najbardziej niezawodnym sposobem na usunięcie drugiego. |
Chlorek SCC powstaje, gdy naprężenie rozciągające (pozostałościowe po spawaniu, formowaniu lub stosowane podczas pracy) łączy się w podwyższonej temperaturze z elektrolitem zawierającym chlorek na podatnej mikrostrukturze austenitycznej. Jony chlorkowe lokalnie niszczą pasywną warstwę-tlenku chromu, a w jedno-fazowych austenitycznych stalach nierdzewnych powstały atak anodowy rozprzestrzenia się wzdłuż ścieżki transkrystalicznej prawie bez widocznej utraty metalu, tworząc rozgałęzione pęknięcia, które mogą przeniknąć przez ścianę w ciągu kilku tygodni.
Krzywa Copsona,-od dawna znana zależność w metalurgii stali nierdzewnej, pokazuje, że podatność na ten mechanizm nie jest stała we wszystkich gatunkach austenitu: osiąga szczyt w stopach zawierających około 8–10% niklu i spada wraz ze wzrostem zawartości niklu, ostatecznie osiągając odporność w przypadku stopów o wysokiej-niklu. Ponieważ zawartość niklu w 316L (10–14%) mieści się w pobliżu tego wrażliwego pasma, podczas gdy w 904L (23–28%) znajduje się znacznie powyżej tego zakresu, oba gatunki zaczynają się od bardzo różnych pozycji, zanim w ogóle zostaną uwzględnione molibden, azot lub mikrostruktura.
Jakie progi chlorków i temperatur mają zastosowanie do 316L?
|
316L należy traktować jako chlorek-ograniczony powyżej około 1000 ppm i 50–60 stopni, a rzeczywisty-próg w świecie rzeczywistym jest często niższy tam, gdzie chlorki mogą się skoncentrować. |

Wytyczne branżowe powszechnie podają 1000 ppm chlorku jako praktyczny pułap dla ciągłej, nie-kwasowej pracy przy 316/316L powyżej umiarkowanej temperatury, ponieważ udokumentowane awarie pracy wystąpiły przy poziomach chlorków znacznie niższych od tej wartości, gdy występuje mechanizm koncentrujący.
W niezależnych wytycznych dotyczących chlorków SCC zauważono, że gatunki austenityczne, takie jak 316L, pękają przy niskich stężeniach chlorków, gdy temperatura przekracza około 55 stopni, co jest wartością powszechnie stosowaną jako--ogólny pułap dla tej rodziny gatunków.
Ryzyko awarii zwiększa się ze względu na stężenie par: styk mokry/suchy, szczelina uszczelki lub izolacja zatrzymująca wilgoć na gorącym metalu mogą podnieść poziom chlorków w masie od kilkuset ppm do dziesiątek tysięcy ppm na powierzchni metalu, dlatego awarie 316L tak często są przypisywane izolowanym rurociągom, szczelinom spawalniczym lub strefom zastoju, a nie samemu płynowi procesowemu w masie.
Źródło: Stopy walcowane, „Co to jest pękanie korozyjne naprężeniowe”; Świat Stali Nierdzewnej, „Duplexowe stale nierdzewne i chlorkowe SCC - jak bardzo są odporne?”
W jaki sposób wyższa zawartość niklu i molibdenu w 904L zmienia jego próg?
|
904L toleruje znacznie więcej chlorków i ciepła niż 316L, ponieważ wyższa zawartość niklu przesuwa go poza szczyt podatności krzywej Copsona, ale pozostaje jedno-fazowym gatunkiem austenitycznym i nie jest odporny. |
Gatunek 904L został opracowany jako gatunek superaustenityczny specjalnie w celu zwiększenia odporności poza 316/317 w agresywnym,-zanieczyszczonym chlorkiem kwasie, a jego dodatki w postaci 23–28% niklu, 4–5% molibdenu i 1–2% miedzi działają w tym samym kierunku: nikiel bezpośrednio tłumi mechanizm SCC, przesuwając stop poza najbardziej-podatny zakres składu, podczas gdy molibden i miedź zwiększają odporność na wżery i ataki szczelinowe, które tak często inicjują przede wszystkim pękanie chlorkowe SCC.
Producenci 904L wyraźnie podkreślają, że jest to ulepszenie stopnia, a nie zmiana rodzaju: 904L oferuje „dobrą odporność na pękanie korozyjne naprężeniowe pod wpływem chlorków, chociaż nie jest to odporność całkowita”, jak wykazano w teście laboratoryjnym chlorku magnezu wrzącego w ciężkiej temperaturze. W praktyce oznacza to, że 904L to solidna ścieżka modernizacji w stosunku do 316L w przypadku stosowania chlorków, która nie wymaga wydajności dupleksowej lub superdupleksowej- wodą morską-chłodzone arkusze rurowe wymienników ciepła i celuloza-urządzenia do wybielania to typowe zastosowania -, ale nie ma tej samej niemal-ogólnej tolerancji chlorków co gatunki duplex i super duplex, a także geometrię szczeliny, stosowane naprężenia i temperaturę nadal należy sprawdzać indywidualnie w każdym przypadku.
Źródło: Arkusz danych technicznych ATI 904L; SSINA, „Pękanie korozyjne naprężeniowe chlorków”
Dlaczego Super Duplex 2507 jest uważany za praktycznie odporny na chlorki SCC?
|
Mikrostruktura austenitu i ferrytu 2507 w przybliżeniu 50/50 przerywa ścieżkę pękania transgranulacyjnego, która ogranicza gatunki austenitu, zapewniając mu odporność na stężenia chlorków do około 50 000 ppm - znacznie przekraczające wytrzymałość wody morskiej. |

Super duplex 2507 (UNS S32750) nie jest po prostu-wysokostopową wersją gatunku austenitycznego; jego dwu-fazowa mikrostruktura zmienia sam mechanizm pękania. Faza ferrytu ma-centrowaną-sześcienną strukturę kryształu i wyższą energię usiłowania-uszkodzenia niż austenit, a pęknięcie chlorkowe SCC inicjujące się w jednym ziarnie austenitu jest fizycznie blokowane lub odchylane, gdy dociera do otaczającego ferrytu. Ponieważ ferryt zwykle stanowi 40–50% mikrostruktury, ciągła, transgranularna ścieżka pęknięć, która rozprzestrzenia się bez przeszkód przez 316L lub 904L, po prostu nie może powstać w ten sam sposób.
Ta zaleta strukturalna jest wzmocniona składem: 2507 zawiera 24–26% chromu, 3–5% molibdenu i 0,24–0,32% azotu, co daje mu równoważną liczbę odporności na wżery (PREN) w przybliżeniu 42 - znacznie powyżej około 34 w przypadku 904L i ponad 70% powyżej w przybliżeniu 24 w przypadku 316L. Ponieważ wżery są często miejscem inicjacji chlorkowego SCC pęknięcia, wyższy PREN spełnia podwójne zadanie: podnosi temperaturę i stężenie chlorków potrzebne do w ogóle rozpoczęcia wykopu, oprócz odporności mikrostruktury na rozprzestrzenianie się pęknięcia, gdy już takie istnieje. Łączny efekt jest taki, dlaczego gatunki superduplex i superaustenityczne są opisywane w danych dotyczących korozji dostawców jako nadające się do stosowania w stężeniach chlorków do około 50 000 ppm - znacznie powyżej zawartości chlorków w wodzie morskiej wynoszącej około 19 000 ppm - i jako „praktycznie odporne” na chlorkowe SCC w-obsłudze niekwasowej, a poziom wydajności 316L i 904L nie jest osiągalny.
Źródło: Stopy walcowane, „Co to jest pękanie korozyjne naprężeniowe”; Stal Sandmeyer, „Płyta ze stali nierdzewnej Duplex ze stopu 2507”
Jak porównują się skład i PREN w trzech klasach?
|
PREN 2507 wynoszący około 42 jest o około 75% wyższy niż 316L i około 25% wyższy niż 904L, a różnica jest prawie w całości spowodowana azotem i chromem, a nie samym molibdenem. |
Liczba równoważna odporności na wżery (PREN) jest obliczana jako %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N i chociaż została opracowana w celu oceny odporności na wżery, a nie bezpośrednio odporności na SCC, jest ściśle powiązana z progiem SCC chlorku, ponieważ wżery są zwykle zdarzeniem inicjującym pękanie-. Poniższa tabela podsumowuje nominalne zakresy składu ASTM A240 i typowy PREN dla każdego gatunku.
|
Nieruchomość |
316L (UNS S31603) |
904L (UNS N08904) |
Superdupleks 2507 (UNS S32750) |
|
Chrom (Cr) |
16.00 – 18.00% |
19.00 – 23.00% |
24.00 – 26.00% |
|
Nikiel (Ni) |
10.00 – 14.00% |
23.00 – 28.00% |
6.00 – 8.00% |
|
Molibden (Mo) |
2.00 – 3.00% |
4.00 – 5.00% |
3.00 – 5.00% |
|
Azot (N) |
Mniejsze lub równe 0,10% |
Mniejsze lub równe 0,10% |
0.24 – 0.32% |
|
Miedź (Cu) |
- |
1.00 – 2.00% |
Mniejsze lub równe 0,50% |
|
Mikrostruktura |
W pełni austenityczny |
W pełni austenityczny |
~50% austenitu / ~50% ferrytu |
|
Typowy PREN |
≈ 24 |
≈ 34 |
≈ 42 |
Źródło: Zakresy składu nominalnego ASTM A240 według gatunku; Wartości PREN według danych dotyczących korozji dupleksowej stali Sandmeyer Steel (316L, 904L) i PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N obliczone na podstawie składu nominalnego ASTM A240 dla 2507.
Co pokazuje test wrzenia MgCl2 ASTM G36?
|
ASTM G36 to przydatne narzędzie rankingowe, a nie-przewidywanie stanu usługi: środowisko chlorku magnezu wrzące w 155 stopniach jest znacznie bardziej surowe niż prawie jakiekolwiek inne zastosowanie chlorku, więc gatunek nie spełniający wymagań G36 nie jest automatycznie nieodpowiedni do stosowania chlorku w umiarkowanej-temperaturze. |
ASTM G36 ocenia odporność na SCC poprzez wystawienie obciążonych próbek na działanie wrzącego roztworu chlorku magnezu utrzymywanego w stałej temperaturze 155,0 ± 1,0 stopnia, celowo wybranego jako przyspieszone, najgorsze-przypadek, a nie symulacja jakiegokolwiek konkretnego stanu rośliny. W ramach tego testu standardowe gatunki austenitu, takie jak 316L, pękają szybko, często w ciągu kilku godzin.

Producenci 904L opisują jego odporność bezpośrednio w kategoriach G36: stop wykazuje „dobrą odporność na pękanie korozyjne pod wpływem naprężeń chlorkowych, chociaż nie jest to całkowita odporność, jak oceniono na podstawie niezwykle surowego” testu wrzenia chlorku magnezu -, co oznacza, że 904L przewyższa w tym teście 316L, ale nadal może pękać, jeśli wystarczy czasu i naprężenia. Gatunki superdupleksowe znów sprawdzają się znacznie lepiej, zgodnie ze znacznie wyższą pren i strukturą dwu-fazową, chociaż żaden gatunek nie powinien być sprzedawany jako całkowicie odporny na pęknięcia-w tak trudnych warunkach testowych.
Praktycznym wnioskiem dla autorów specyfikacji jest traktowanie G36 jako narzędzia rankingowego porównawczego służącego do wyboru gatunku i kwalifikacji jakościowej, - a nie zastępującego- rzeczywistą temperaturę pracy i stężenie chlorków obserwowane przez komponent. Komponent 316L pracujący w temperaturze 40 stopni w rozcieńczonej wodzie chlorkowej nie jest w najmniejszym stopniu odpowiednikiem próbki testowej G36 w temperaturze 155 stopni w prawie-nasyconym MgCl2, a dane progowe w następnej sekcji są bardziej reprezentatywne dla rzeczywistych limitów operacyjnych.
Źródło: zakres ASTM G36-24; Arkusz danych technicznych ATI 904L
Jak zmieniają się progi chlorków w zależności od temperatury roboczej?
|
Te trzy gatunki różnią się nie tylko tolerancją chlorku, - różnią się także szybkością zmniejszania się tolerancji wraz ze wzrostem temperatury, a margines 316L zanika jako pierwszy. |
Próg SCC chlorku nigdy nie jest pojedynczą liczbą; jest to krzywa przedstawiająca zależność stężenia chlorków od temperatury. Poniższa matryca podsumowuje reprezentatywne,-wytyczne dotyczące użytkowania bez kwasu dla każdego gatunku. Należy ją czytać jako narzędzie do planowania, a nie jako-tabelę zgodności z przepisami-. Rzeczywiste limity zależą również od przyłożonego i naprężenia szczątkowego, pH, rozpuszczonego tlenu i geometrii szczeliny, a pełny dobór materiałów powinien opierać się na obowiązujących przepisach projektowych i danych korozyjnych dla konkretnego płynu.
|
Temperatura serwisowa |
316L |
904L |
Superdupleks 2507 |
|
Mniejsza lub równa 50 stopni (122 stopnie F) |
Ogólnie niskie ryzyko poniżej ~1000 ppm Cl⁻ |
Niskie ryzyko znacznie przekraczające pułap 316L |
Niskie ryzyko przy pełnej zawartości chlorku wody morskiej (~19 000 ppm) i więcej |
|
50–100 stopni (122–212 stopni F) |
Ryzyko SCC gwałtownie wzrasta powyżej ~1000 ppm; 55–60 stopni to powszechnie stosowany próg ostrożności |
Istotnie lepsza marża niż 316L; nadal wymaga przeglądu szczelin i naprężeń |
Odporny na stężenia chlorków do około 50 000 ppm na dane korozyjne dostawcy |
|
100–150 stopni (212–302 stopni F) |
Nawet śladowe ilości odparowania-stężonego chlorku mogą spowodować pęknięcie 316L; generalnie unikaj |
Obniżona marża; wymagana jest ocena inżynieryjna każdego-po-przypadku |
Nadal odporny na-chlorki kwasowe; Zamiast tego mogą obowiązywać limity-kwaśnej usługi (H₂S) zgodnie z NACE MR0175/ISO 15156 |
|
Wrzący MgCl₂, 155 stopni (ASTM G36) |
Awaria następuje szybko: - godzin, a nie tygodni |
Poprawiona w porównaniu z 316L, ale nie odporna według danych producenta |
Wysoka odporność; dotkliwość testu oznacza, że nawet 2507 nie gwarantuje odporności na pękanie-pod dużym przyłożonym naprężeniem |
Źródło: Wytyczne SCC dotyczące chlorków walcowanych; Przegląd Duplex SCC ze stali nierdzewnej World; Karta danych technicznych ATI 904L; ASTM G36-24
Czy NACE MR0175/ISO 15156-3 i NORSOK M-001 zmieniają rachunek wyboru?
|
Tak, w przypadku zastosowań kwaśnych lub morskich: normy te dodają wymagania w zakresie twardości, równowagi-ferrytu i kwalifikacji PREN ponad próg chlorku SCC i mogą sprawić, że super duplex 2507 stanie się obowiązkowy, nawet jeśli sam chlorek SCC nie byłby obowiązkowy. |
Chlorkowe SCC i kraking naprężeniowy siarczkowy (SSC) to powiązane, ale różne mechanizmy, a specyfikacje rurociągów do gazu podmorskiego lub-gazu kwaśnego zazwyczaj podlegają bardziej rygorystycznemu z nich. NACE MR0175/ISO 15156-3 określa wymagania kwalifikacyjne dla stali nierdzewnych duplex i super duplex w usługach zawierających H₂S-, zwykle obejmujących maksymalną twardość (często 310 HV10), zakres zawartości ferrytu (zwykle 35–65%), a w wielu specyfikacjach operatora minimalną wartość PREN – często 40 - zanim ciepło duplex może zostać zakwalifikowane jako kwaśne Nominalny PREN usługi. 2507 wynoszący około 42 spokojnie przekracza tę poprzeczkę; Gatunki 904L i 316L nie są gatunkami duplex i są kwalifikowane na podstawie odrębnych przepisów tej samej rodziny norm, generalnie z bardziej rygorystycznymi limitami zawartości chlorków i naprężeń w zastosowaniach kwaśnych.
Wskazówki dotyczące wyboru materiałów NORSOK M-001 opierają się na tej samej logice od strony projektu: wiążą dopuszczalne klasy materiałów z oczekiwaną zawartością chlorków, temperaturą i ciśnieniem cząstkowym H₂S oraz popychają projekty w stronę wyższych-klas duplex i superduplex PREN w miarę wzrostu którejkolwiek z tych trzech zmiennych. W przypadku komponentu wystawionego jednocześnie na działanie ciepłej wody morskiej, wytworzonej wody lub kwaśnego gazu, decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji 316L-w porównaniu z 904L w porównaniu z 2507 są standardy kwaśnej-pracy i standardy morskie -, a nie próg SCC chlorków -.
Źródło: NACE MR0175/ISO 15156-3 dupleksowe kryteria kwalifikacji; Schemat doboru materiałów NORSOK M-001
Czy Super Duplex 2507 jest wart wyższej ceny w porównaniu z 316L i 904L?
|
W przypadku każdego zastosowania, w którym margines chlorków 316L jest marginalny lub 904L wymaga indywidualnej oceny-po-przypadku, 2507 jest zwykle opcją o niższym-koszcie całkowitym po uwzględnieniu inspekcji, przestojów i ryzyka awarii -, nawet jeśli jego cena zakupu jest najwyższa z trzech. |

W przeliczeniu na-kilogram, 2507 zazwyczaj ma najwyższą cenę zakupu ze wszystkich trzech gatunków, na co wpływa zawartość molibdenu i niklu oraz specyficzne kontrole produkcyjne-super duplex. Jednak cena zakupu nie jest dobrą podstawą do porównań, gdy rozważane jest ryzyko SCC chlorkowego, ponieważ awaria SCC chlorkowego rzadko jest prostą naprawą: zwykle oznacza nieplanowane przestoje, badanie-przyczyny pierwotnej i wymianę uszkodzonego komponentu i często sąsiadujących rur, które mają tę samą historię serwisową. 2507. Wyższa wytrzymałość często pozwala również na zastosowanie cieńszej sekcji ściany przy tym samym ciśnieniu, co rekompensuje część kosztu instalacji za-kilogram.
Praktyczna zasada podejmowania decyzji stosowana w całej branży jest prosta: należy określić 316L tylko wtedy, gdy zawartość chlorków i temperatura mieszczą się w zalecanych granicach ~1000 ppm / ~55 stopni, bez realistycznego mechanizmu stężenia; określić 904L, w którym ekspozycja na chlorki wyraźnie przekracza margines 316L, ale pozostaje w zakresie wykazanej wydajności 904L i nie mają zastosowania żadne wymagania dotyczące dwustronnego-usługi; i określić super duplex 2507 wszędzie tam, gdzie zawartość chlorków zbliża się do wytrzymałości wody morskiej, temperatura jest podwyższona, nie da się uniknąć szczelin lub mają zastosowanie kryteria NACE/NORSOK-kwaśne i morskie.
Która klasa pasuje do jakiego zastosowania?
|
Dopasowanie zastosowania śledzi ekspozycję na chlorki i temperaturę niemal bezpośrednio: łagodna lub przerywana ekspozycja sprzyja 316L, długotrwała, umiarkowana ekspozycja sprzyja 904L, a ciągła wysoka-chlorka lub ekspozycja na morzu sprzyja 2507. |
|||
|
Aplikacja |
Typowe najlepsze dopasowanie |
Dlaczego |
|
|
Wewnętrzne rurociągi procesowe, woda użytkowa o niskiej-chlorce |
316L |
Zawartość i temperatura chlorków zazwyczaj mieszczą się w zakresie określonym przez 316L |
|
|
Nadbrzeżna ekspozycja atmosferyczna, lekki spray morski |
316L lub 904L |
Przerywane, rozcieńczone narażenie; 904L dodaje margines tam, gdzie występują rozpryski lub szczeliny |
|
|
Arkusze rurowe wymiennika ciepła-chłodzone wodą morską |
904L lub Super Duplex 2507 |
Ciągły kontakt z chlorkiem; 2507 preferowany tam, gdzie temperatura lub stopień nasilenia szczeliny są wyższe |
|
|
Odsalanie, woda produkcyjna, rurociągi podmorskie |
Superdupleks 2507 |
Zawartość chlorków zbliża się lub przekracza wytrzymałość wody morskiej, często przy podwyższonej temperaturze |
|
|
Usługa kwaśnego gazu / H₂S (NACE MR0175 / ISO 15156-3) |
Super Duplex 2507 (ciepło kwalifikowane) |
Spełnia kryteria kwalifikacji PREN, twardości i{0}}równowagi ferrytowej dla usług typu duplex kwaśnego |
|
|
Podmorskie i hiperbaryczne zespoły spawane |
Superdupleks 2507 |
Łączy wysoki poziom PREN z wytrzymałością wymaganą w przypadku cieńszych i lżejszych komponentów podwodnych |
|
Często zadawane pytania
P: Czy 316L można kiedykolwiek stosować w wodzie morskiej?
Odp.: Tylko w łagodnych,-krótkich warunkach lub przy dobrze-zarumienieniu. Ciągłe lub stałe narażenie na wodę morską przekracza SCC chlorku i marginesy wżerów dla 316L, a gatunki 904L, duplex lub super duplex to standardowe ścieżki ulepszeń.
P: Czy 904L jest stalą nierdzewną typu duplex?
O: Nie. 904L to gatunek w pełni austenityczny, superaustenityczny. Jego odporność na chlorkowe SCC wynika z wysokiej zawartości niklu, molibdenu i miedzi, a nie z mikrostruktury dwu-fazowej.
P: Czy wyższy PREN zawsze oznacza lepszą odporność na chlorki SCC?
Odp.: PREN został opracowany w celu oceny odporności na korozję wżerową i szczelinową, a nie bezpośrednio odporności na SCC. Jest to silnie powiązane z progiem SCC chlorku, ponieważ wżery są zwykłym zdarzeniem inicjującym-pęknięcie, ale mikrostruktura (dupleksowa czy austenityczna) i przyłożone naprężenia również mają znaczenie i nie są wychwytywane wyłącznie przez PREN.
P: Dlaczego 2507 wymaga wymagania dotyczącego zawartości ferrytu w kwaśnych usługach?
Odp.: Zawartość ferrytu poza kwalifikowanym zakresem (zwykle 35–65%) może zmienić zarówno właściwości mechaniczne, jak i odporność na korozję stali nierdzewnej typu duplex, dlatego norma NACE MR0175/ISO 15156-3 weryfikuje to bezpośrednio, zamiast zakładać to wyłącznie na podstawie składu nominalnego.
P: Jeśli 2507 jest prawie odporny na chlorki SCC, dlaczego nie używać go wszędzie?
Odp.: Koszt i możliwości produkcyjne. 2507 wiążą się z wyższą ceną zakupu, wymagają ściślejszej kontroli ciepła-spawania w celu utrzymania równowagi fazowej i są niepotrzebne wszędzie tam, gdzie ekspozycja na chlorki i temperatura mieszczą się już w granicach marginesu dla 316L lub 904L.

