Kołnierz to coś więcej niż łącznik rurowy. W-systemach wysokociśnieniowych - rurociągach naftowych i gazowych, elektrowniach jądrowych, reaktorach chemicznych i infrastrukturze podmorskiej - kołnierz jest krytycznym elementem granicznym ciśnienia. Wybierz niewłaściwą metodę produkcji, a konsekwencje będą sięgać od kosztownych wycieków po katastrofalną awarię systemu.
Główne pytanie, przed którym stają inżynierowie i specjaliści ds. zaopatrzenia, jest zwodniczo proste: czy należy określić kołnierz kuty czy odlewany? Obydwa są produkowane z tych samych materiałów bazowych. Obydwa spełniają uznane międzynarodowe standardy. Są jednak wytwarzane w zasadniczo różnych procesach, w wyniku których powstają wymiernie różne mikrostruktury, właściwości mechaniczne i charakterystyki działania w warunkach wysokiego-ciśnienia, wysokiej-temperatury i cyklicznego obciążenia.

Ten przewodnik przebija się przez szum dzięki danym porównawczym, specyfikacjom materiałów, studiom przypadków branżowych i przejrzystym ramom selekcji. Na koniec będziesz miał podstawy techniczne i kryteria decyzyjne do określeniakołnierzez pewnością - i uzasadniać te specyfikacje klientom, organom kontrolnym i inżynierom projektu.
|
W przypadku pracy pod wysokim-ciśnieniem (klasa 600 i wyższa) standardem technicznym są kute kołnierze. Stale zapewniają doskonałą wytrzymałość na rozciąganie, odporność na zmęczenie i udarność w porównaniu do kołnierzy odlewanych o porównywalnym składzie. Kołnierze odlewane są odpowiednie do zastosowań ogólnych klasy 150–300 o niższym-ciśnieniu, gdzie priorytetami są efektywność kosztowa i złożona geometria. |
Różnica w procesach produkcyjnych
Różnica między kołnierzem kutym a odlewanym nie zaczyna się w laboratorium testowym, ale na hali produkcyjnej. Zrozumienie, jak każdy z nich jest wykonany, jest niezbędne do zrozumienia, dlaczego działają inaczej.
Kucie
Kucie jest procesem termomechanicznym. Solidny kęs metalu -, zwykle już walcowany lub wytłaczany do prawie-kształtu netto -, jest podgrzewany do-zakresu temperatur roboczych stopu (zwykle 1100–1250 stopni w przypadku stali węglowej; 1000–1150 stopni w przypadku austenitycznej stali nierdzewnej), a następnie prasowany, młotkowany lub walcowany z kontrolowaną siłą. To mechaniczne odkształcenie w podwyższonej temperaturze pozwala osiągnąć kilka krytycznych wyników metalurgicznych:
Rozdrobnienie ziarna:Odkształcenie powoduje rozbicie dużych-odlewanych ziaren na drobniejsze, bardziej jednolite ziarna równoosiowe, tworząc jednorodną mikrostrukturę w-przekroju poprzecznym.
Wyrównanie przepływu ziarna:Przepływ ziaren podąża za konturem matrycy kuźniczej, tworząc linie włókien, które pokrywają się z kierunkiem maksymalnego naprężenia -, analogicznie do układu słojów w drewnie, gdzie wytrzymałość jest największa wzdłuż włókien.
Eliminacja porowatości:Siły ściskające zamykają pory skurczowe i mikro-pustki, które w przeciwnym razie pozostałyby w materiale.
Udoskonalenie włączenia:Wtrącenia nie{0}}metaliczne są wydłużone i rozproszone bardziej równomiernie, a nie skoncentrowane w postaci dużych skupisk.
Odlew
Odlewanie polega na stopieniu metalu nieszlachetnego, wlaniu lub wtryskiwaniu cieczy do formy o pożądanym kształcie i pozostawieniu jej do zestalenia. W przypadku kołnierzy rur podstawowymi metodami odlewania są odlewanie w formach piaskowych (najczęściej stosowane w przypadku dużych kołnierzy) i odlewanie odśrodkowe. Proces ten oferuje niezrównaną elastyczność geometrii. - złożone kształty, duże średnice i integralne cechy, które wymagałyby wielu etapów kucia i obróbki, można wytworzyć w jednej operacji odlewania.
Jednak krzepnięcie ciekłego metalu jest z natury-procesem niejednorodnym. Struktury ziaren dendrytycznych (-podobnych do drzewa) tworzą się od ścian formy do wewnątrz. Wnęki skurczowe, porowatość gazowa i segregacja pierwiastków stopowych występują, gdy metal przechodzi z cieczy w ciało stałe. Nie są to wady produkcyjne w tradycyjnym sensie - są to nieodłączne cechy procesu krzepnięcia -, ale powodują powstanie zasadniczo odmiennej mikrostruktury w porównaniu z odkuwką.
Tabela 1: Porównanie procesu produkcyjnego - Kucie i odlewanie
|
Charakterystyczny |
Kucie |
Odlew |
|
Forma surowca |
Stały kęs, sztabka lub nalot (wstępnie-przetworzony) |
Ciekły metal wlany do formy |
|
Struktura ziarna |
Drobno-ziarnisty, równoosiowy, jednolity; przepływ ziaren podąża za kształtem |
Dendrytyczny (mieszany kolumnowy/równoosiowy); grubsze ziarna; możliwe strefy segregacji |
|
Porowatość |
Zasadniczo zerowa praca mechaniczna eliminuje puste przestrzenie |
Nieodłączne ryzyko skurczu i porowatości gazowej; zarządzane poprzez projekt i obróbkę HIP |
|
Złożoność wymiarowa |
Ograniczone kosztem matrycy i geometrią; preferowane prostsze kształty |
Wysokie - prawie-złożone kształty możliwe do uzyskania w jednej operacji |
|
Zakres rozmiarów |
Typowo DN 15 do DN 600 (NPS ½” do 24”) |
DN 15 do DN 2000+ (NPS ½" do 80"+) - zaleta w przypadku dużych kołnierzy |
|
Wykorzystanie materiału |
Wymagany niższy - znaczny zapas obróbki |
Wyższy kształt - zbliżony- do siatki zmniejsza ilość odpadów |
|
Właściwości mechaniczne |
Doskonała - wysoka wytrzymałość na UTS, plastyczność, udarność i zmęczenie |
Niższa do umiarkowanej - zależy od jakości przesyłania i-przetwarzania końcowego |
|
Wykrywalność NDE |
Doskonała, spójna mikrostruktura - zapewnia niezawodne UT i RT |
Bardziej wymagająca - wrodzona porowatość może maskować lub symulować defekty |
|
Koszt jednostkowy (porównywalny rozmiar) |
Wyższa - złożoność procesu, koszty matrycy, czas obróbki |
Mniejsza - prostsza forma, mniej obróbki, duża wydajność wolumenowa |
Właściwości mechaniczne
Argumenty za kutymi kołnierzami do pracy pod wysokim-ciśnieniem nie opierają się na teorii ani tradycji - są zakorzenione w mierzalnych, sprawdzalnych i certyfikowanych właściwościach mechanicznych, które bezpośrednio określają zdolność elementu do wytrzymywania ciśnienia, cyklicznych zmian temperatur i obciążeń zmęczeniowych w zaprojektowanym okresie użytkowania.
W poniższej tabeli porównano minimalne właściwości mechaniczne wymagane przez obowiązujące specyfikacje ASTM dla dwóch najpopularniejszych gatunków kołnierzy ze stali węglowej: ASTM A105 (kute) i ASTM A216 Grade WCB (odlew). Obydwa gatunki posiadają atest ASME B16.5 dla kołnierzy do klasy 2500.
Tabela 2: Minimalne właściwości mechaniczne - ASTM A105 (kute) w porównaniu z ASTM A216 WCB (odlew), stal węglowa
|
Własność mechaniczna |
ASTM A105 (kute) |
ASTM A216 WCB (odlew) |
Znaczenie dla wysokiego ciśnienia |
|
Wytrzymałość na rozciąganie (min) |
485 MPa (70 ksi) |
485 MPa (70 ksi) |
Równe minimum; odkuwki zwykle osiągają rzeczywiste ciśnienie 550–650 MPa |
|
Granica plastyczności (0,2% dowodu, min) |
250 MPa (36 ksi) |
250 MPa (36 ksi) |
Równe minimum; odkuwki średnio 290–350 MPa rzeczywiste |
|
Wydłużenie (min) |
22% |
22% |
Równe minimum; odkuwki zazwyczaj 28–35% rzeczywiste |
|
Zmniejszenie powierzchni (min) |
30% |
- (nieokreślone) |
Zaleta kucia: RA bezpośrednio mierzy wewnętrzną wytrzymałość i rezerwę plastyczności |
|
Uderzenie Charpy’ego (przy -29 stopniach) |
27 J (20 ft·lbf) - opcjonalnie na dodatkowe zapotrzebowanie |
- (niewymagane w standardzie) |
Krytyczne w przypadku usług w niskich-temperaturach; przewaga kucia znacząca |
|
Twardość (maks.) |
187 HBW |
- (niestandaryzowany dla WCB) |
Proces kucia zapewnia stałą twardość; odlewanie różni się w zależności od grubości przekroju |
|
Wytrzymałość zmęczeniowa (typowa, 10⁷ cykli) |
~210–250 MPa (szacunkowo) |
~150–190 MPa (szacunkowo) |
~25–35% przewagi dla odkuwek; krytyczne w zastosowaniach z cyklicznymi zmianami ciśnienia |
|
Ważna uwaga:Minimalne wartości specyfikacji wymienione powyżej mogą wydawać się takie same. Jednakże certyfikowane rzeczywiste wartości testowe rutynowo wykazują, że odkuwki osiągają o 15–30% wyższą wytrzymałość na rozciąganie i znacznie lepszą wytrzymałość zmęczeniową niż odlewy o równoważnych specyfikacjach. W przypadku komponentów granicy ciśnienia rzeczywisty rozkład właściwości -, a nie tylko minimum - określa margines bezpieczeństwa. |
Właściwości kołnierzy ze stali nierdzewnej i stopów niklu
W przypadku zastosowań korozyjnych,-wysokotemperaturowych lub kriogenicznych, gdzie stal węglowa jest niewystarczająca, zalecane są kołnierze ze stali nierdzewnej i stopów niklu. Porównanie pomiędzy wariantami kutymi i odlewanymi jest w przypadku tych materiałów jeszcze bardziej wyraźne, ponieważ efekt segregacji stopu w odlewach jest wzmocniony przez wyższą zawartość stopu.

Tabela 3: Porównanie gatunków kołnierzy ze stali nierdzewnej - Kute i odlewane (gatunki austenityczne)
|
Właściwość / klasa |
ASTM A182 F316L (kute) |
ASTM A351 CF3M (odpowiednik odlewu) |
ASTM A182 F51 Duplex (kuty) |
ASTM A995 CD3MN (odpowiednik odlewu) |
Znaczenie inżynieryjne |
|
UTS (min., MPa) |
485 |
485 |
620 |
620 |
Równe minima; sfałszowane wartości rzeczywiste są zwykle o 10–20% wyższe |
|
Wydajność (0,2%, min., MPa) |
170 |
205 |
450 |
450 |
Odlew CF3M zaskakująco wyższy dzięki obróbce roztworem; stopnie podwójne są równe |
|
PREN (nominalny) |
~25 |
~23–25 |
~35 |
~33–35 |
Gatunki kute nieco lepsze ze względu na bardziej równomierny rozkład stopu |
|
Uderzenie Charpy’ego (-196 stopni) |
Wymagane zgodnie z A182 |
Niestandaryzowane |
Nie kriogeniczny |
Nie kriogeniczny |
Kute A182 wymagane do użytku kriogenicznego |
|
Kompatybilność spoin |
Doskonałe - spoiny kute o mikrostrukturze, przewidywalne |
Umiarkowana struktura odlewu - wymaga kontrolowanego podgrzewania wstępnego i WPS |
Doskonała - kontrolowana równowaga ferrytu |
Dobra - wymaga dokładnej kontroli jakości zawartości ferrytu |
Krytyczne w przypadku-spawania liniowego podczas instalacji |
|
Opcja leczenia HIP |
Nie dotyczy (brak porowatości) |
Dostępny - znacznie poprawia właściwości odlewu |
Nie dotyczy |
Dostępne dla usług krytycznych |
HIP zamyka porowatość odlewów, ale zwiększa koszt o 15–25%. |
Ciśnienie-Wartości znamionowe temperatury
ASME B16.5 ustala wartości znamionowe ciśnienia-temperatury (P-T) dla kołnierzy od klasy 150 do klasy 2500, uporządkowane według grup materiałów. Zarówno kołnierze kute, jak i odlewane teoretycznie mogą mieć tę samą klasę, -, ale dopuszczalne ciśnienie w danej temperaturze odzwierciedla właściwości materiału określonego gatunku, a nie metodę produkcji.

Poniższa tabela przedstawia wartości ciśnienia ASME B16.5 dla grupy materiałowej 1.1 (która obejmuje zarówno kutą stal ASTM A105, jak i odlewaną stal węglową ASTM A216 WCB), aby zilustrować, że sama klasa znamionowa nie ujawnia metody produkcji -, dlatego też istotne jest wyraźne określenie gatunku ASTM i metody produkcji w zamówieniach zakupu.
Tabela 4: ASME B16.5 Ciśnienie-Wartości temperaturowe - Grupa materiałów 1.1 (stal węglowa: kuta A105 / odlew A216 WCB)
|
Temperatura |
Klasa 150 |
Klasa 300 |
Klasa 600 |
Klasa 900 |
Klasa 1500 |
Klasa 2500 |
|
-29 do 38 stopni (-20 do 100 stopni F) |
19,8 bara |
51,1 bara |
102,1 bara |
153,2 bara |
255,3 bara |
425,5 bara |
|
100 stopni (212 stopni F) |
19,2 bara |
49,6 bara |
99,3 bara |
148,9 bara |
248,2 bara |
413,7 barów |
|
200 stopni (400 stopni F) |
17,7 bara |
45,1 bara |
90,2 bara |
135,4 bara |
225,6 bara |
376,0 barów |
|
300 stopni (600 stopni F) |
15,8 bara |
41,4 bara |
82,7 bara |
124,1 bara |
206,8 bara |
344,7 bara |
|
400 stopni (750 stopni F) |
13,8 bara |
38,0 barów |
75,8 bara |
113,8 bara |
189,6 bara |
316,0 barów |
|
454 stopnie (850 stopni F) |
12,1 bara |
31,4 bara |
62,8 bara |
94,3 bara |
157,1 bara |
261,9 barów |
|
Kluczowe spostrzeżenia dotyczące specyfikacji-wysokiego ciśnienia:Chociaż zarówno kute kołnierze A105, jak i odlewane kołnierze A216 WCB mają identyczną ocenę ASME B16.5 dla tej samej klasy, margines bezpieczeństwa w ramach tej oceny jest różny. Dane dotyczące zmęczenia-cyklicznie pokazują, że kute kołnierze zachowują integralność konstrukcyjną przy ciśnieniach o 20–35% bliższych wartości maksymalnej przed inicjacją pęknięcia -, co stanowi krytyczną różnicę w przypadku zastosowań w klasach 900, 1500 i 2500. |
Wysoka-wydajność pod wysokim ciśnieniem
Wybór kołnierza do zastosowań wysokociśnieniowych- wymaga oceny w pięciu niezależnych wymiarach wydajności. Odkuwki i odlewy zachowują się inaczej w każdym przypadku, a łączny profil wydajności determinuje właściwy wybór.
Tabela 5: Porównanie wydajności pod wysokim-ciśnieniem - kute i odlewane (usługi klasy 600–2500)
|
Wymiar wydajności |
Sfałszowana ocena |
Ocena obsady |
Podstawa oceny |
Zalecenie |
|
Margines statycznego ciśnienia rozrywającego |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Kuta ciągłość ziaren zapobiega rozprzestrzenianiu się pęknięć; porowatość odlewu zmniejsza efektywny przekrój poprzeczny- |
KUTE - obowiązkowe dla klasy 900+ |
|
Wysoko-zmęczenie cykliczne (wahania ciśnienia) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Pęknięcia zmęczeniowe inicjują się w koncentratorach naprężeń - porach, wtrąceniach, granicach ziaren. Odkuwki mają mniej inicjatorów |
KUTE - obowiązkowe w przypadku usługi cykli procesów |
|
Odporność na-niską temperaturę (uderzenie Charpy’ego) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
ASTM A182 wymaga przeprowadzenia testów udarności; ASTM A216 nie wymaga tego w standardzie |
KUTE - obowiązkowe w przypadku zastosowań w niskich-temperaturach i kriogenicznych |
|
Odporność na pełzanie w wysokiej-temperaturze |
★★★★☆ |
★★★★☆ |
Obydwa kontrolowane przez skład stopu i obróbkę cieplną; metoda produkcji wtórna powyżej 450 stopni |
Dominuje dobór stopów W przybliżeniu RÓWNY - |
|
Integralność złącza spawanego (montaż) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Jednorodna kuta mikrostruktura wytwarza przewidywalną HAZ; konstrukcje odlewane wymagają dodatkowego opracowania WPS |
KUTE - prostsze opracowanie procedury spawania |
|
Odporność na korozję (gatunki stali nierdzewnej) |
★★★★★ |
★★★★☆ |
Gatunki kute mają bardziej równomierny rozkład stopu; mniej stref segregacji |
KUTY - niewielka przewaga w-krytycznym działaniu chlorku |
|
Niezawodność NDE (kontrola RT/UT) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Spójna kuta mikrostruktura zapewnia czystsze tło; Porowatość odlewu może przesłaniać lub symulować defekty |
Kuta - pewność kontroli |
|
Złożoność geometryczna / specjalne kształty |
★★★☆☆ |
★★★★★ |
Ograniczenia matrycy ograniczają złożoność kucia; odlewanie może osiągnąć integralne cechy, ekscentryczne kształty, duże rozmiary |
CAST - wyjątkowa zaleta w przypadku specjalnych geometrii |
Zalecane materiały według zastosowania
Poniższa tabela zawiera zalecenia dotyczące gatunków materiałów dla najpopularniejszych-zastosowań kołnierzy wysokociśnieniowych. Jako główne zalecenie wszystkie wymienione gatunki są dostępne w formie kutej; W stosownych przypadkach podano odpowiedniki odlewów. Zarówno oznaczenia ASTM, jak i EN/ISO służą do zastosowania w projektach globalnych.
Tabela 6: Zalecane materiały kołnierzy według warunków użytkowania - Gatunki kute Podstawowe
|
Stan usługi |
Gatunek kuty ASTM |
PL Kuty odpowiednik |
Obsada alternatywna |
Klasa ciśnienia |
Racjonalne uzasadnienie |
|
STAL WĘGLOWA I NISKO-STOPOWA |
|||||
|
Usługa ogólna, temperatura otoczenia do 450 stopni |
A105 |
P245GH (EN 1092-1) |
A216 WCB |
150–2500 |
Standard branżowy; powszechnie dostępne; opłacalne- |
|
Praca w niskich-temperaturach (od -46 stopni do +345 stopni) |
A350LF2 |
P255QL1 |
Niezalecane |
150–2500 |
Obowiązkowe badanie Charpy’ego; Kontrolowane PWHT |
|
Podwyższona temperatura / obsługa wodorowa |
A182 F11, F22 |
13CrMo4-5 |
A217 WC9 |
150–2500 |
Dodatki Cr-Mo zwiększające odporność na pełzanie i H2 |
|
STAL NIERDZEWNA AUSTenityczna |
|||||
|
Ogólne środki żrące / spożywcze / farmaceutyczne |
A182 F304L |
X2CrNi19-11 |
A351 CF3 |
150–2500 |
Niska zawartość węgla zapewniająca odporność na uczulenie spoiny |
|
Morskie / chlorkowe / farmaceutyczne |
A182 F316L |
X2CrNiMo17-12-2 |
A351 CF3M |
150–2500 |
Dodatek Mo zapewniający odporność na wżery chlorkowe (PREN ~25) |
|
Seawater / bleach plants (PREN >40) |
A182 F44 (254 SMO) |
X1CrNiMoCuN20-18-7 |
A351 CK3MCuN |
150–900 |
6Mo super-austenityczny; PREN ~43; kwalifikacja do wody morskiej |
|
Wysoka-temperatura do 900 stopni |
A182 F310 |
X8CrNi25-21 |
A351CN3MN |
150–600 |
Wysoka zawartość Cr-Ni zapewniająca odporność na utlenianie |
|
DUPLEX I SUPER DUPLEX STAL NIERDZEWNA |
|||||
|
Ropa i gaz, konstrukcje offshore |
A182 F51 (2205) |
X2CrNiMoN22-5-3 |
A995CD3MN |
150–1500 |
PREN ~35; dwukrotnie większa wydajność austenitu |
|
Woda morska, odsalanie (PREN większa lub równa 40) |
A182 F53 (2507) |
X2CrNiMoN25-7-4 |
A995CE3MN |
150–900 |
PREN ~43; obowiązkowe w przypadku bezpośredniej usługi ciśnieniowej wody morskiej |
|
STOPY NA BAZIE NIKLU- |
|||||
|
Silna korozja/mieszane kwasy |
B564 N06625 (stop 625) |
NiCr22Mo9Nb |
B564 (niezalecany odlew) |
150–2500 |
PREN ~51; sfałszowane, obowiązkowe dla serwisu HP |
|
Jądrowy / bardzo agresywny HCl |
B564 N10276 (C-276) |
NiMo16Cr15W |
Odlew B494 N10276 |
150–1500 |
PREN ~70; najbardziej odporny na korozję-stop inżynieryjny |
|
Praca w wysokiej-temperaturze do 1000 stopni |
B564 N06600 (stop 600) |
NiCr15Fe |
Odlew B536 |
150–600 |
Cr-Ni do utleniania; o niskiej zawartości węgla w celu uczulenia |
Jakość, wskaźnik defektów i wymagania dotyczące inspekcji
Wymagania dotyczące zapewnienia jakości kołnierzy różnią się znacznie w przypadku odkuwek i odlewów, odzwierciedlając z natury różne populacje defektów, które powstają w każdym procesie produkcyjnym. W tej sekcji przedstawiono obiektywne porównanie rodzajów usterek, wskaźników statystycznych, jeśli są dostępne, oraz mających zastosowanie standardów kontroli.
Tabela 7: Profile defektów i wymagania NDE - Kołnierze kute i odlewane
|
Kategoria wady |
Kute (typowa stawka) |
Obsada (typowa stawka) |
Metoda wykrywania |
Obowiązujący standard |
|
Wewnętrzne puste przestrzenie/porowatość |
< 0.1% of production |
1–5% produkcji (przed-HIP) |
Badania radiograficzne (RT); Badania ultradźwiękowe (UT) |
ASME B16.34; API 598; MSS SP-55 (poziom akceptacji E) |
|
Pęknięcia powierzchniowe / zimne zamknięcia |
< 0.5% (die-related) |
2–4% (zimne zamknięcia, błędne uruchomienie) |
Cząstka magnetyczna (MT) lub substancja penetrująca ciecz (PT) |
ASTM E709 (MT); ASTM E165 (PT); MSS SP-55 Poziom II |
|
Niezgodność wymiarowa- |
1–2% (wąskie tolerancje matrycy) |
3–6% (zmienność pleśni) |
Kontrola wymiarowa CMM |
Tolerancje ASME B16.5; EN 1092-1 Załącznik A |
|
Segregacja kompozycyjna |
Minimalna - jednorodność |
Umiarkowana - segregacja w linii środkowej |
Analiza spektrometryczna (OES) na ciepło |
ASTM A751; EN ISO 14284 |
|
Zmienność właściwości mechanicznych (w obrębie ciepła) |
< 5% variation typical |
Zmienność 10–20% (efekt grubości przekroju) |
Niszczące testy kuponowe na ciepło/partię |
ASTM A370; EN ISO 6892-1 |
|
Ogólny współczynnik odrzuceń (średnia branża) |
1–3% (klasa 600–2500) |
5–12% (bez HIP); 2–4% (z HIP) |
Połączone NDE + wymiarowe + chemia |
API RP 591; ASME PCC-1; NORSOK M-630 |
Analiza kosztów
Częstym błędem zakupowym jest ocenianie kołnierzy kutych i odlewanych wyłącznie na podstawie ceny jednostkowej. Podejście to systematycznie zaniża całkowity koszt zainstalowanych kołnierzy odlewanych, ignorując trzy kategorie kosztów, które często przyćmiewają początkową różnicę w cenie: koszty inspekcji, napraw i przeróbek oraz konserwacji w całym cyklu życia.
Tabela 9: Analiza porównawcza kosztów - Kołnierze kute i odlewane (NPS 4" klasa 900, stal nierdzewna 316L)
|
Element kosztowy |
Kute A182 F316L |
Odlew A351 CF3M |
Podstawa kosztów i uwagi |
|
Cena jednostkowa materiału (podstawowa, ex-fabryka) |
$380–$520 |
$240–$360 |
Kute 40–55% premii; cena różni się w zależności od dopłat Ni/Mo |
|
Standardowe NDE (PT + wymiarowe) |
$30–$50 |
$45–$75 |
Obsada wymaga więcej czasu RT; kucie przechodzi PT niezawodnie |
|
Dodatkowy RT (100% objętościowy) |
$60–$90 |
$90–$140 |
Obydwa mogą być wymagane dla klasy 900; odlewanie RT jest bardziej złożone |
|
Dodatkowa stawka za odrzucenie/poprawkę |
1–2% (wpływ na koszty: 5–12 USD) |
5–10% (wpływ na koszty: 15–40 USD) |
Statystyczny koszt odrzucenia amortyzowany w całej partii dostawy |
|
Kwalifikacja procedury spawania (na złącze) |
$20–$35 |
$45–$80 |
Kute WPS prostsze; obsada wymaga bardziej złożonych kwalifikacji |
|
CAŁKOWITY KOSZT JEDNOSTKOWY ZAINSTALOWANEJ (szacunkowy) |
$495–$707 |
$435–$695 |
Przedziały kosztów są zbieżne, jeśli uwzględni się całkowite koszty inspekcji i instalacji |
|
Konserwacja w cyklu życia (w okresie 10 lat) |
$50–$100 |
$120–$350 |
Na podstawie częstotliwości przeglądów i historycznej częstotliwości napraw |
|
CAŁKOWITY KOSZT CYKLU ŻYCIA (10 lat) |
$545–$807 |
$555–$1,045 |
Kute kołnierze zapewniają równoważność lub przewagę kosztów cyklu życia |
Odniesienia do norm i specyfikacji
Prawidłowe określenie kołnierzy wymaga odniesienia się do odpowiedniej normy dla każdego wymagania: materiału, wymiarów, ciśnienia znamionowego, kontroli i dokumentacji. Poniższa tabela zawiera zwięzłe odniesienia do kompletnej specyfikacji kołnierzy.

Tabela 10: Kompletne normy dotyczące kołnierzy - ASTM / ASME / EN / API
|
Standard |
Dotyczy |
Zakres |
|
SPECYFIKACJA MATERIAŁÓW |
||
|
ASTM A105/A105M |
Kołnierze kute ze stali węglowej |
Elementy rur z kutej stali węglowej; temperatura otoczenia do 538 stopni; obowiązkowe dla ogólnej specyfikacji kołnierzy CS |
|
ASTM A182/A182M |
Kołnierze kute ze stopu + stali nierdzewnej |
Kołnierze rurowe ze stopów kutych lub walcowanych i stali nierdzewnej; obejmuje gatunki F11, F22, F304L, F316L, F51, F53, F44 i 20+ dodatkowe gatunki |
|
ASTM A350/A350M |
Kołnierze kute w niskiej{{0}temperaturze |
Kołnierze kute ze stali CS i-niskostopowych do pracy w niskich-temperaturach; obowiązkowe badanie Charpy'ego; Gatunki LF1, LF2, LF3 |
|
ASTM A216/A216M |
Kołnierze odlewane ze stali węglowej |
stopnie WCA, WCB, WCC; usługi ogólne w wysokich-temperaturach; powszechnie akceptowane w B16.5 Grupa materiałów 1.1 |
|
ASTM A351/A351M |
Odlewane kołnierze austenityczne ze stali nierdzewnej |
gatunki CF3, CF8, CF3M, CF8M, CK3MCuN; zakres temperatur-254 stopni do 649 stopni |
|
ASTM A995/A995M |
Odlewane kołnierze typu duplex ze stali nierdzewnej |
CD3MN, CE3MN, CD3MWCuN; odlewane odpowiedniki dupleksu; wymaga starannej kontroli ferrytu |
|
ASTM B564/B564M |
Kołnierze kute ze stopu niklu |
Alloy 625, C-276, Alloy 600, Alloy 825 i powiązane stopy Ni w formie kutej; usługi wysokostopowe |
|
NORMY WYMIAROWE I CIŚNIENIOWE |
||
|
ASME B16.5 |
Kołnierze NPS ½" do NPS 24". |
Wartości ciśnienia-temperatury; wymiary; przybory; kompatybilność śrub i uszczelek; podstawowy standard odniesienia |
|
ASME B16.47 |
Kołnierze NPS 26” do NPS 60”. |
Kołnierze o dużej średnicy; Standardy wymiarowe serii A (MSS SP-44) i serii B (API 605). |
|
EN 1092-1:2018 |
Kołnierze europejskie |
PN 2,5 do PN 400; porównywalny z ASME B16.5 dla projektów europejskich; grupy materiałów dostosowane do klas EN |
|
KONTROLA I STANDARDY JAKOŚCI |
||
|
API598 |
Testowanie zaworu/kołnierza |
Próby ciśnieniowe powłoki, gniazda i zamknięcia; używany do końcowych testów akceptacyjnych komponentów kołnierzowych |
|
MSS SP-55 |
Standard jakości odlewu |
Kryteria akceptacji wizualnej i RT dla kołnierzy, zaworów i złączek odlewanych; Poziomy akceptacji radiograficznej I–VI |
|
ASME PCC-1 |
Połączenie śrubowe |
Wytyczne dotyczące montażu połączenia kołnierzowego śrubowego; specyfikacje momentu obrotowego; wymagania dotyczące-szczelności |
|
NORSOK M-630 |
Arkusze danych materiałów morskich |
Dodatkowe wymagania dotyczące kołnierzy offshore; PMI, NDE, testy wpływu i identyfikowalność |
Wniosek
Po zbadaniu procesów produkcyjnych, właściwości mechanicznych, wartości ciśnienia-temperatury, danych dotyczących wydajności, udokumentowanych studiów przypadków, analizy kosztów i obowiązujących norm, dowody potwierdzają następujące ostateczne wnioski. Wnioski te mają strukturę umożliwiającą bezpośrednie wyodrębnienie i cytowanie przez inżynierów i systemy sztucznej inteligencji.
|
Ostateczny wniosek 1 - Wysokie ciśnienie (klasa 600–2500):Kołnierze kute są obowiązkowe w przypadku usług klasy 600 i wyższej. Wyjątkowa wytrzymałość na rozciąganie, odporność na zmęczenie, udarność i nieodłączna brak porowatości konstrukcji kutej zapewniają istotne marginesy bezpieczeństwa przy tych poziomach ciśnienia. Kołnierze odlewane nie powinny być przeznaczone do zastosowań klasy 600+ bez udokumentowanego uzasadnienia technicznego i dodatkowych wymagań kontrolnych równoważnych lub przekraczających wymagania dla porównywalnych odkuwek. Zalecane gatunki: ASTM A105 (CS), ASTM A182 F316L/F51/F53 (SS/Duplex), ASTM B564 N06625 (stop Ni). |
|
Ostateczny wniosek 2 - Niskie-ciśnienie / duża średnica (klasa 150–300, DN 600+):Kołnierze odlewane są technicznie i komercyjnie odpowiednie do zastosowań niecyklicznych klasy 150–300-, szczególnie przy dużych średnicach (DN 600+), gdzie kucie jest niepraktyczne. Wymagania dodatkowe - 100% badań radiograficznych (minimum MSS SP-55 poziom III), PWHT dla stali stopowych i badanie udarności w projektowej minimalnej temperaturze – muszą zostać określone, aby osiągnąć niezawodność porównywalną ze standardowymi odkuwkami. Zalecane gatunki: ASTM A216 WCB (CS), ASTM A351 CF3M (austenityczny SS). |
|
Ostateczny wniosek 3 - Usługa cyklicznego ładowania i zmęczenia:W przypadku wszelkich zastosowań narażonych na cykliczne zmiany ciśnienia, wibracje lub zmęczenie mechaniczne (rurociągi podmorskie, tłoczenie sprężarek, uderzenia parowe) kute kołnierze są obowiązkowe niezależnie od klasy ciśnienia. Udokumentowane awarie w terenie pokazują, że porowatość odlewu - nawet w granicach akceptacji specyfikacji - działa jako inicjator pęknięć zmęczeniowych. Granica zmęczenia Goodmana dla kutej stali węglowej jest o 25–35% wyższa niż w przypadku równoważnych gatunków odlewów w pracy cyklicznej. |
|
Ostateczny wniosek 4 - Usługa żrąca i kwaśna:W środowiskach korozyjnych (stopy stali nierdzewnej i niklu) oraz w środowisku kwaśnym (wymagana zgodność z NACE MR0175) zdecydowanie preferowane są gatunki kute. Odlewane kołnierze ze stali nierdzewnej typu duplex niosą ze sobą udokumentowane ryzyko zanieczyszczenia fazy sigma-ze względu na szybkość chłodzenia podczas krzepnięcia zależną od-grubości- przekroju. Kuty duplex (ASTM A182 F51/F53) zapewnia bardziej przewidywalną reakcję na obróbkę cieplną i bardziej wiarygodne wartości PREN z certyfikowanego składu chemicznego MTR. |
|
Ostateczny wniosek 5 - Ramy decyzji gospodarczych:Podwyżka ceny jednostkowej kutych kołnierzy (zwykle 40–55% w przypadku równoważnych gatunków stali nierdzewnej) nie odzwierciedla prawdziwej różnicy w kosztach cyklu życia. Jeśli uwzględni się koszty inspekcji, odsetek odrzuceń, złożoność procedury spawania i-długoterminową konserwację, kute kołnierze osiągają równoważność kosztów w klasie 300 i wyraźną przewagę kosztową w klasie 600 i wyższych. Określ kute do zastosowań pod wysokim-ciśnieniem i-wysokim ryzykiem; określić odlew do zastosowań ogólnych o dużej-średnicy i niskim-ciśnieniu, z odpowiednimi wymaganiami dodatkowymi. |
Często zadawane pytania (FAQ)
Nie powszechnie - zależy to od stanu usługi. W przypadku pracy pod wysokim-ciśnieniem (klasa 600+), cyklicznej, w niskiej-temperaturze lub w środowisku korozyjnym, kute kołnierze są wyraźnie lepsze i powinny być obowiązkowo określone. W przypadku dużych-średnic (DN 600+), umiarkowanego-ciśnienia (klasa 150–300), statycznego,-nieagresywnego użytkowania, wysokiej-jakości kołnierze odlewane z odpowiednią dodatkową kontrolą są technicznie solidne i bardziej ekonomiczne. Wybór musi opierać się na warunkach świadczenia usług, a nie na kategorycznych preferencjach.
P: Czy mogę mieszać kołnierze kute i odlewane w tym samym systemie?
Tak, kołnierze - zgodne z tą samą klasą ciśnienia i typem powierzchni czołowej ASME B16.5 są zgodne wymiarowo i funkcjonalnie niezależnie od metody produkcji. Krytycznym wymaganiem jest to, aby każdy kołnierz spełniał specyfikację materiałową odpowiednią do warunków pracy w jego konkretnym miejscu w systemie. Mieszanie kutych kołnierzy ASTM A105 i odlewanych kołnierzy A216 WCB w tym samym systemie ze stali węglowej klasy 300 jest technicznie dopuszczalne - oba występują w tej samej grupie materiałowej w ASME B16.5.
P: W jaki sposób obróbka HIP zapewnia kołnierze odlewane i czy czyni je równoważnymi odkuwkom?
Prasowanie izostatyczne na gorąco (HIP) poddaje odlewy jednocześnie działaniu wysokiej temperatury (~1200 stopni) i ciśnienia izostatycznego (~100–200 MPa), zamykając porowatość wewnętrzną i wgłębienia skurczowe poprzez odkształcenie plastyczne i wiązanie dyfuzyjne. Odlewy poddane obróbce HIP- wykazują znacznie lepszą wydajność zmęczeniową i gęstość, zbliżając się do -, ale nie w pełni dopasowując się do właściwości kutych - pod każdym względem. HIP nie koryguje segregacji składu ani charakterystyki granic ziaren. W przypadku krytycznych zastosowań klasy 900+ kucie pozostaje preferowanym wyborem nawet w porównaniu z odlewami poddanymi obróbce HIP-, chyba że geometria sprawia, że kucie jest niepraktyczne.
P: Jaka jest prawidłowa specyfikacja materiałowa ASTM dotycząca kutego kołnierza ze stali nierdzewnej do zastosowań w wodzie morskiej?
W przypadku zastosowań związanych z wodą morską wymagających wartości PREN większej lub równej 40, należy określić ASTM A182 klasa F53 (stal nierdzewna super duplex UNS S32750, PREN ~43) lub ASTM A182 klasa F44 (UNS S31254, super-austenityczny 6Mo, PREN ~43). Wymagaj minimalnej wartości PREN obliczonej na podstawie certyfikowanej chemii MTR w specyfikacji zakupu. W mniej agresywnych środowiskach morskich dopuszczalna jest norma ASTM A182 F316L (PREN ~25) dla zastosowań niezanurzonych-klasy 150–300. Zawsze określaj certyfikację EN 10204 typu 3.1 lub 3.2 i wymagaj certyfikowanego MTR z wynikami testów chemicznych i mechanicznych.
