Trend cen niklu 2026: wpływ na koszty stali nierdzewnej

Jun 03, 2026

Zostaw wiadomość

Prognozuje się, że ceny niklu na LME w 2026 r. będą kształtować się w przedziale 15 500–18 500 USD za tonę metryczną, przy scenariuszu bazowym na poziomie około 16 800 USD/t. Oznacza to wzrost o 10–15% w porównaniu ze średnią z 2025 r., wynikający z niepewności polityki eksportowej Indonezji, wzrostu popytu na akumulatory do pojazdów elektrycznych i zaostrzenia globalnej podaży. Dla nabywców stali nierdzewnej oznacza to szacunkowy wzrost kosztów surowców w przypadku gatunków serii 300 o 5–8%.

 

Nikiel jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszty austenitycznej stali nierdzewnej. Stanowi około 60-70% kosztów surowca w stali nierdzewnej 304 i ponad 80% w316L. Gdy ceny niklu się zmieniają, ceny stali nierdzewnej podążają za nimi -, czasem z opóźnieniem, czasem dodatkowo potęgowanym przez dopłaty do stopów.

 

Nickel Price Trend 2026

 

W tym artykule zbadano czynniki kształtujące ceny niklu w 2026 r., przełożono te zmiany na konkretny wpływ na koszty różnych gatunków stali nierdzewnej i stopów niklu, a także przedstawiono praktyczne strategie dla zespołów zakupowych w celu zarządzania zmiennością. Wszystkie tabele danych zawierają wyraźne cytaty źródłowe wspierające decyzje dotyczące zamówień i zgodność z przepisami.

 

Wartość bazowa na 2025 r.:Średnia cena niklu na LME w 2025 r. wynosiła około 15 200 USD/t, co oznacza spadek w stosunku do szczytowego poziomu 28 000 USD/t w 2022 r.

 

Prognoza na rok 2026:Przedział prognozy na rok 2026: 15 500-18 500 USD/t, scenariusz bazowy 16 800 USD/t

 

Wpływ na koszty:Wpływ dopłaty do stali nierdzewnej: +5-8% dla 304/304L, +8-12% dla 316L

 

Wpływ stopu:Dopłaty do stopów niklu (Hastelloy, Inconel): +12-18%

 

Artykuł ten obejmuje:Strategie zaopatrzenia, narzędzia zabezpieczające i opcje substytucji materiałów

 

Co to jest nikiel i dlaczego ma znaczenie w przypadku stali nierdzewnej?

 

Nikiel w prostym języku

 

Nikiel (symbol chemiczny Ni, liczba atomowa 28) to srebrzysty-biały metal, który jest odporny na korozję i zachowuje swoją wytrzymałość w wysokich temperaturach. Pomyśl o tym jak o „kleju”, który nadaje stali nierdzewnej jej najcenniejsze właściwości: odporność na rdzę, odporność na agresywne chemikalia i wytrzymałość w podwyższonych temperaturach.

 

Zawartość niklu według gatunku

 

Tabela 1: Zawartość niklu i udział kosztów w zależności od gatunku stali nierdzewnej/stopu niklu

 

Stopień

Typ

Zawartość Ni (%)

Około. Udział kosztów Ni w surowcach

Podstawowe zastosowanie

201

Austenityczny (niski-Ni)

3.5-5.5

25-35%

Wyposażenie kuchni, panele dekoracyjne

304 / 304L

Austenityczny

8.0-10.5

55-65%

Ogólnego przeznaczenia, przetwórstwo spożywcze, zbiorniki chemiczne

309S

Austenityczny (wysoko-temperaturowy)

12.0-15.0

65-72%

Elementy pieców, wymienniki ciepła

310S

Austenityczny (wysoko-temperaturowy)

19.0-22.0

72-78%

Części pieców wysokotemperaturowych, piece

316 / 316L

Austenit (dodano Mo-)

10.0-14.0

65-75%

Morskie, chemiczne, farmaceutyczne

317L

Austenityczny (wysoki-Mo)

11.0-15.0

68-78%

Wysoce korozyjne środowiska chemiczne

321

Austenityczny (stabilizowany Ti-)

9.0-12.0

60-70%

Spaliny lotnicze, obróbka chemiczna

347

Austenityczny (Nb-stabilizowany)

9.0-13.0

62-72%

Zespoły spawane, prace-w wysokich temperaturach

904L

Super austenityczny

23.0-28.0

80-88%

Silna korozja, platformy wiertnicze

2205 (dupleks)

Dupleks

4.5-6.5

40-50%

Odsalanie, chemikaliowce

2507 (superdupleks)

Superdupleks

6.0-8.0

45-55%

Rozdzielacze podmorskie, sprzęt HPHT

Inconel 625

Stop niklu

58,0 min

85-92%

Przemysł lotniczy, przetwórstwo chemiczne, morskie

Hastelloy C276

Stop niklu

57,0 min

85-92%

Przeróbka chemiczna, utylizacja odpadów

Monel 400

Nikiel-Stop miedzi

63,0 minuty

88-95%

Inżynieria morska, kwas fluorowodorowy

 

Jak pokazuje tabela 1, związek między zawartością niklu a udziałem niklu w kosztach surowca nie jest liniowy. Wyższe-gatunki niklu charakteryzują się nieproporcjonalnie większą wrażliwością na koszty, ponieważ nikiel jest najdroższym głównym pierwiastkiem stopowym. Wzrost ceny niklu o 1000 USD/t powoduje wzrost kosztu kręgów 304 o około 80-120 USD/t, ale koszt blachy Inconel 625 o 500-700 USD/t.

 

Historia cen niklu LME: przegląd 2020–2025

 

Zrozumienie, gdzie kształtowały się ceny niklu, pomaga nam zrozumieć, dokąd zmierzają. Ostatnie pięć lat należało do najbardziej zmiennych w historii rynku niklu, co wynikało z kryzysu na LME w 2022 r., szybkiego wzrostu podaży w Indonezji oraz pojawienia się popytu na akumulatory do pojazdów elektrycznych.

 

Średnie roczne ceny niklu na LME (USD/tonę)

 

Tabela 2: Ceny niklu na LME, podsumowanie roczne za lata 2020–2025

 

Rok

Średnia roczna (USD/t)

Najwyższa wartość w roku (USD/t)

Najniższy rok (USD/t)

Zmiana roczna

Kluczowy sterownik

2020

13,787

16,880

11,065

-1.3%

Załamanie popytu w związku z Covid-19, ożywienie w drugiej połowie roku

2021

18,398

20,670

16,170

+33.5%

Ożywienie po-pandemii, deficyt dostaw

2022

22,282

33,715

18,255

+21.1%

Krótkie ściskanie LME (marzec), Rosja-Konflikt na Ukrainie

2023

16,836

27,090

15,710

-24.4%

Wzrost podaży w Indonezji, spowolnienie popytu

2024

16,412

19,940

14,870

-2.5%

Polityka kwotowa Indonezji, słabość własności Chin

2025

~15,200

~17,800

~13,500

-7,4% (szac.)

Globalna nadpodaż, eksport z Indonezji, popyt na pojazdy elektryczne wolniejszy niż oczekiwano

 

Źródło: oficjalne dane rozliczeniowe London Metal Exchange (LME) za lata 2020-2024; Dane za 2025 r. na podstawie dziennych danych rozliczeniowych LME do maja 2026 r., uśrednionych i rocznych. Zmiana r/r liczona średniorocznie.

 

Kryzys 2022 r.: wnioski nadal aktualne

 

W marcu 2022 r. ceny niklu na LME wzrosły z około 29 000 USD/t do rekordowego poziomu 101 365 USD/t w niecałe 24 godziny, po czym LME wstrzymało handel i anulowało transakcje. Wydarzenie to, wywołane masowym zaciśnięciem pozycji na pozycjach Tsingshan Group, pozostaje najbardziej dramatycznym przykładem zmienności rynku niklu we współczesnej historii.

 

Dla nabywców stali nierdzewnej wniosek jest jasny: zmienność cen niklu może w ciągu kilku dni spowodować wzrost kosztów materiałów o 200–400%. Strategie zaopatrzenia muszą uwzględniać ryzyko ogona, a nie tylko średnie ceny.

 

Wizualizacja trajektorii cen

 

Krzywa cen niklu w latach 2020–2025 tworzy wyraźny wzór: gwałtowne ożywienie w 2021 r., bezprecedensowy gwałtowny wzrost i załamanie w 2022 r., przedłużająca się tendencja spadkowa w 2023 r. napędzana indonezyjską podażą oraz stabilizacja na niższych poziomach w latach 2024–2025. Od połowy 2026 r. ceny zbliżają się do potencjalnego punktu zwrotnego, w którym dyscyplina podaży z Indonezji i rosnący popyt na nikiel klasy 1 do pojazdów elektrycznych mogą spowodować wzrost cen.

 

Prognoza cen niklu na rok 2026

 
Nickel Price Forecast for 2026
 

Tabela 3: Scenariusze cen niklu na LME na rok 2026

 

Scenariusz

Zakres niklu LME (USD/t)

Prawdopodobieństwo

Kluczowe założenia

Sprawa byka

18,000-22,000

15-20%

Indonezja ostro zwiększa eksport; popyt na pojazdy elektryczne rośnie; Zachodnie sankcje na rosyjski nikiel zwiększają podaż

Obudowa podstawowa

15,500-18,500

55-65%

Indonezja utrzymuje obecne kwoty przy umiarkowanym zaostrzeniu; Popyt na pojazdy elektryczne rośnie o 15-20% r/r; globalna podaż/popyt w pobliżu równowagi

Sprawa Niedźwiedzia

12,000-15,000

20-25%

Indonezja znosi ograniczenia eksportowe; Zahamowanie wzrostu popytu na pojazdy elektryczne; globalna recesja zmniejsza popyt przemysłowy; powstają nowe kopalnie w Afryce i Australii

 

Czynniki kształtujące ceny w 2026 r

 

Strona podaży

 

Dominacja Indonezji:Indonezja produkuje około 55-60% światowych dostaw niklu. Polityka rządowa dotycząca kwot eksportowych pozostaje największym pojedynczym czynnikiem ryzyka po stronie podaży.

 

Ryzyko polityki eksportowej:Rząd Indonezji zasygnalizował plany stopniowego ograniczania eksportu rudy niklu, aby zachęcić do krajowego przetwórstwa. Nawet częściowe wdrożenie spowodowałoby usunięcie z rynku 200 000–400 000 ton rocznej podaży.

 

Spadająca produkcja na Filipinach:Wydobycie niklu na Filipinach spadło o 15–20% od 2022 r. z powodu wyczerpywania się rudy i przepisów środowiskowych. Oczekuje się, że kilka dużych nowych projektów poza Indonezją osiągnie poziom produkcji przed 2027 rokiem.

 

Nierównowaga klasy 1 i klasy 2:Zapasy niklu klasy 1 (czystego) stają się ograniczone w miarę zamykania niektórych starszych zakładów, a nowe dostawy obejmują głównie nikiel klasy 2 (NPI/żelazo-nikiel), którego nie można w pełni zastąpić we wszystkich zastosowaniach.

 

Strona popytowa

 

Stal nierdzewna (65-70%):Stal nierdzewna odpowiada za około 65-70% światowego zapotrzebowania na nikiel. Wzrost jest skromny (2-3% rocznie), ale stabilny, napędzany przez infrastrukturę, przetwórstwo spożywcze i przemysł chemiczny.

 

Baterie pojazdów elektrycznych (12-15%):Akumulatory pojazdów elektrycznych (katody NMC) to-najszybciej rosnący segment popytu na nikiel. Przewiduje się, że światowy popyt na nikiel do pojazdów elektrycznych wzrośnie w 2026 r. o 18–22%, osiągając około 350 000–400 000 ton.

 

Stopy i przemysł lotniczy (8-10%):Popyt na stopy w przemyśle lotniczym, obronnym i stopach specjalnych pozostaje wysoki i rośnie w tempie 4–6% rocznie.

 

Inne przemysłowe (8-10%):Saldo stanowi galwanizacja, elektronika i inne zastosowania przemysłowe, których liczba rośnie skromnie.

 

Kwartalna ścieżka cenowa (przypadek podstawowy)

 

Tabela 4: Kwartalna projekcja cen niklu na LME na rok 2026 (przypadek bazowy)

 

Kwartał

Prognozowany zakres LME (USD/t)

Tendencja

Kluczowy czynnik

Pytanie1 2026 (rzeczywiste)

15,200-16,800

Stabilny-Leksze podniesienie

Sezonowe ożywienie popytu, uzupełnianie zapasów po-końcu 2025 r., uzupełnianie zapasów

Q2 2026 (bieżący)

15,500-17,200

Umiarkowane w górę

Przegląd kwot w Indonezji, sezon zakupów akumulatorów do pojazdów elektrycznych

Q3 2026 (prognoza)

16,000-17,800

W górę

Konserwacja w lecie ogranicza produkcję stali nierdzewnej, zwiększając podaż

Q4 2026 (prognoza)

16,500-18,500

W górę

Zamówienia-na koniec roku, potencjalne ogłoszenia dotyczące polityki Indonezji

 

Jak ceny niklu przekładają się na koszty stali nierdzewnej

Mechanizm dopłaty do stopu

 

Huty stali nierdzewnej nie wyceniają swoich wyrobów wyłącznie w oparciu o cenę bazową stali. Zamiast tego stosują dwuskładnikowy-model cenowy:

Cena podstawowa:Stosunkowo stabilna cena bazowa obejmująca koszty przekształcenia walcowni (topienie, walcowanie, przetwarzanie, koszty ogólne i marża).

 

Dopłata do stopu (RAW):Miesięczna-skorygowana dopłata odzwierciedlająca rzeczywisty koszt pierwiastków stopowych, - głównie niklu, chromu, molibdenu i żelaza. Dopłata ta zmienia się co miesiąc w miarę zmiany cen surowców.

 

Formuła:Cena podstawowa + dopłata za stop=Całkowita cena za jednostkę masy (zwykle za funt lub kg).

 

Podział kosztów surowców ze stali nierdzewnej

 

Tabela 5: Podział kosztów surowców dla głównych gatunków stali nierdzewnej

 

Składnik kosztów

304 SS (% kosztu surowca)

Stal nierdzewna 316L (% kosztu surowca)

Główny sterownik cen

Nikiel

55-65%

65-75%

Rozliczenie gotówkowe niklu na LME

Chrom

15-18%

12-15%

Cena spotowa żelaza-chromu (Chiny/Europa)

Molibden

0%

8-12%

Miejsce FERRO-MOLY (MBIO)

Żelazo/złom

10-15%

8-12%

Indeks złomu stali, surówka

Inne (Mn, Si, Cu, N)

3-5%

2-4%

Kosz z drobnego metalu

Konwersja/Przetwarzanie

Wliczone w cenę bazową

Wliczone w cenę bazową

Energia, praca, koszty ogólne

 

Wpływ według gatunku stali nierdzewnej

 

Ponieważ różne gatunki zawierają różne ilości niklu, wpływ wzrostu ceny niklu na koszty znacznie się różni. Poniższa tabela przedstawia ilościowo wpływ zmiany ceny niklu na LME o 1000 USD/t.

 

Tabela 6: Wrażliwość na cenę niklu według gatunku stali nierdzewnej

 

Stopień

Ni zawartość

Wpływ na koszty w przeliczeniu na wzrost Ni o 1000 USD/t (USD/t)

Wpływ na koszty w przeliczeniu na wzrost Ni o 1000 USD/t (USD/funt)

Ocena wrażliwości

201

3.5-5.5%

35-55 dolarów

0,016-0,025 USD

Niski

304 / 304L

8.0-10.5%

80-105 dolarów

0,036-0,048 USD

Umiarkowany

309S

12.0-15.0%

120-150 dolarów

0,054-0,068 USD

Wysoki

310S

19.0-22.0%

190-220 dolarów

0,086-0,100 USD

Bardzo wysoki

316 / 316L

10.0-14.0%

100-140 dolarów

0,045-0,064 USD

Wysoki

317L

11.0-15.0%

110-150 dolarów

0,050-0,068 USD

Wysoki

321

9.0-12.0%

90-120 dolarów

0,041-0,054 USD

Umiarkowany-Wysoki

904L

23.0-28.0%

230-280 dolarów

0,104-0,127 USD

Bardzo wysoki

2205

4.5-6.5%

45-65 USD

0,020-0,030 USD

Niski-Umiarkowany

2507

6.0-8.0%

60-80 dolarów

0,027-0,036 USD

Umiarkowany

 

Tabela 7: Szacowane zakresy dopłat do stopów w różnych scenariuszach cen niklu (2024–2026)

 

Scenariusz

LME Ni (USD/t)

Surf ze stopu 304. (USD/t)

Surówka ze stopu 316L. (USD/t)

Surówka ze stopu 310S. (USD/t)

Surf ze stopu 2205. (USD/t)

Średnia 2024

16,412

~2,850

~3,400

~4,600

~1,650

Średnia 2025

~15,200

~2,630

~3,150

~4,250

~1,520

Obudowa podstawowa 2026

~16,800

~2,910

~3,490

~4,720

~1,690

Sprawa byka 2026

~20,000

~3,460

~4,180

~5,620

~2,010

Sprawa Niedźwiedzia 2026

~13,500

~2,340

~2,810

~3,780

~1,350

 

Wpływ na produkty ze stopu niklu

 

Stopy niklu -, w tym Inconel, Hastelloy, Monel i inne specjalne gatunki wysoko{1}}niklu - są jeszcze bardziej wrażliwe na zmiany cen niklu niż stal nierdzewna. Ponieważ stopy te zawierają 55-95% niklu, zmiana ceny niklu o 1000 USD/t przekłada się na zmianę kosztu surowca o 550-950 USD/t.

 

Tabela 8: Wrażliwość na cenę niklu dla głównych gatunków stopów niklu

 

Stop niklu

Ni zawartość

Kluczowe pierwiastki stopowe

Wpływ na koszty w przeliczeniu na wzrost Ni o 1000 USD/t (USD/t)

Podstawowe zastosowania

Inconel 600

72,0% min

Cr 14-17%, Fe 6-10%

680-760 dolarów

Obróbka chemiczna, obróbka cieplna, elementy pieców

Inconel 625

58,0% min

Cr 20-23%, Mo 8-10%, Nb 3,15-4,15%

580-660 dolarów

Przemysł lotniczy, chemiczny, morski, nuklearny

Inconel 825

38-46%

Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3%

400-500 dolarów

Rury odwiertowe, obróbka chemiczna, trawienie

Hastelloy C276

57,0% min

Cr 14,5-16,5%, Mo 15-17%, W 3-4,5%

570-680 dolarów

Oczyszczanie ścieków, odsiarczanie spalin, chemiczne

Hastelloy C22

56,0% min

Cr 20-22,5%, Mo 12,5-14,5%, W 2,5-3,5%

560-660 dolarów

Przemysł farmaceutyczny, celulozowo-papierniczy, ciężkie środki chemiczne

Monel 400

63,0% min

Cu 28-34%

630-700 dolarów

Przemysł morski, kwas HF, olej i gaz, wymienniki ciepła

Stop 20 (stolarz 20)

32-38%

Cr 19-21%, Mo 2-3%, Cu 3-4%

340-420 dolarów

Kwas siarkowy, sprzęt farmaceutyczny, spożywczy

Nikiel 200/201

99,0% min

Różne ślady

940-990 dolarów

Powlekanie elektroniki, obsługa substancji żrących, przetwarzanie żywności

 

[Ostrzeżenie]Ostrzeżenie dotyczące zakupów stopu niklu

W przypadku zamówienia na 50 ton blachy Hastelloy C276 przy cenach niklu w obudowie podstawowej z 2026 r. w porównaniu ze średnimi z 2025 r.:
- 2025 szacunkowa opłata dodatkowa: ~ 175 000 USD
Dopłata za - 2026 przypadek podstawowy: ~ 198 000 USD (+ 23 000 USD, czyli +13.1%)
- 2026 Dopłata za sprawę byka: ~ 255 000 USD (+ 80 000 USD, czyli +45.7%)
Biorąc pod uwagę tę wyjątkową wrażliwość, nabywcy stopów niklu powinni wziąć pod uwagę: (1) roczne zamówienia zbiorcze z limitami cenowymi, (2) strategiczne bufory zapasów obejmujące 2-3 miesiące zużycia oraz (3) kwalifikację z dwóch źródeł w przypadku krytycznych gatunków stopów.

 

Strategie ograniczania kosztów dla kupujących

 

Chociaż żadna strategia nie jest w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka cen niklu, połączenie podejść może zmniejszyć zmienność kosztów o 40–60% i poprawić przewidywalność budżetu.

 

Strategia

Opis

Najlepsze dla

Potencjalne oszczędności

Złożoność wdrożenia

Długoterminowe-ustalone-umowy cenowe

Dopłaty do blokad na 6-12 miesięcy w kwalifikowanych młynach

Duzi, przewidywalni-nabywcy

Stabilizuje 60-80% zmienności cen

Średni (wymaga negocjacji)

Substytucja materiału

Przejdź na niższe-gatunki Ni (304 zamiast 316L, w stosownych przypadkach 2205 duplex)

Wszyscy kupujący; wymaga przeglądu technicznego

Redukcja kosztów materiałów o 15-30%.

Niski-Średni (zatwierdzenie inżyniera)

Strategiczny bufor zapasów

Utrzymuj zapasy stali nierdzewnej przez 2–3 miesiące w celu zabezpieczenia ceny niklu

Kupujący posiadający pojemność magazynową

Pozwala uniknąć premii spot podczas skoków cen

Niski (wymaga miejsca w magazynie)

Zabezpieczenie kontraktów terminowych na nikiel LME

Kupuj kontrakty terminowe na nikiel na LME, aby zrównoważyć wzrost opłat dodatkowych

Duzi kupcy znający się na towarach

Zmniejsza ryzyko cen niklu przy 40-60% ekspozycji

Wysoka (wymaga instrumentów finansowych)

Kwalifikacja z podwójnym/wieloma-źródłami

Kwalifikuj huty w wielu regionach (Chiny, Europa, Indie) pod kątem elastyczności

Wszyscy kupujący, zwłaszcza aplikacje krytyczne

5-15% dzięki konkurencyjnym cenom

Średni (testowanie i kwalifikacja)

Klauzule eskalacji/deskalacji-

Negocjuj mechanizmy korekty cen w umowach z-użytkownikami końcowymi

Wykonawcy EPC, producenci sprzętu

Przechodzi przez 70-90% ryzyka surowcowego

Średni (negocjacje umowy)

Prawo-Specyfikacje dotyczące rozmiarów

Używaj minimalnych wymaganych specyfikacji zamiast-przesadnie określać oceny

Wszyscy kupujący; powszechne w nowych projektach

10-25%, unikając nadmiernej inżynierii

Niski (wymagana analiza korozji)

Zamówienia zagraniczne

Źródło z regionów konkurencyjnych-kosztowo (Chiny, Indie, Azja Południowo-Wschodnia)

Aplikacje wrażliwe na cenę,-niekrytyczne

10-25% w porównaniu z hutami w Europie/Północnoamerykańskiej

Średni (zapewnienie jakości)

 

Profil kupującego

Roczne zużycie SS

Zalecana strategia podstawowa

Zalecana strategia dodatkowa

Mały/miejscowy kupujący

< 50 tons/year

Odpowiednie-specyfikacje rozmiarów + zamiennik materiału

Zaopatrzenie offshore w kwalifikowanych azjatyckich hutach

Średni Kupujący

50-500 ton/rok

Roczna umowa o stałej-cenie z limitem eskalacji

Strategiczny bufor zapasów (2 miesiące)

Duży Kupujący

500-2000 ton/rok

Mieszane: 60% stała-cena + 40% zmienna

LME zabezpiecza 30-50% ekspozycji na nikiel

Mega Kupujący / EPC

>2000 ton/rok

Pełny program zabezpieczający + wieloletnie-umowy ramowe

Kwalifikacja z podwójnego-źródła w 3+ regionach

 

Często zadawane pytania

 

P1: Jak często huty stali nierdzewnej aktualizują swoje dopłaty do stopów?

 

Większość głównych hut aktualizuje co miesiąc dopłaty do stopów, korzystając ze średniego rozliczenia gotówkowego za nikiel na LME z poprzedniego miesiąca (lub określonego-okresu retrospektywnego). Niektóre huty stosują średnią z dwóch miesięcy, aby wygładzić zmienność. Zawsze sprawdzaj biuletyn dotyczący dopłat konkretnego młyna, aby zapoznać się z metodologią obliczeń.

 

P2: Czy mogę negocjować dopłaty do stopów?

 

Tak, szczególnie w przypadku dużych ilości. Duzi nabywcy mogą negocjować górne limity dopłat, mechanizmy uśredniania (np. średnia kwartalna zamiast miesięcznej), a nawet częściowe stałe dopłaty. Huty są na ogół skłonne oferować koncesje na określone ilości 100+ ton metrycznych rocznie.

 

P3: Czy stal nierdzewna 201 to dobra-oszczędna alternatywa dla stali 304?

 

201 może zastąpić 304 w niekorodujących-zastosowaniach wewnętrznych, gdzie wystarczająca jest plastyczność i umiarkowana odporność na korozję. Jednakże 201 ma znacznie niższą odporność na korozję niż 304, zwłaszcza w środowiskach zawierających chlorki. NIE należy go używać do zastosowań zewnętrznych, morskich ani chemicznych. Różnica w zawartości niklu (5% vs 9%) przekłada się na 30-40% niższy koszt materiału, ale zastosowanie musi być dokładnie ocenione.

 

P4: W jaki sposób indonezyjska polityka dotycząca niklu wpływa na ceny stali nierdzewnej?

 

Indonezja odpowiada za około 55–60% światowych dostaw niklu. Wszelkie ograniczenia eksportu, redukcja kwot lub podwyżka podatku eksportowego bezpośrednio eliminują podaż z rynku światowego, powodując wzrost cen niklu na LME. Przekłada się to na wyższe dopłaty do stopów w ciągu 4–8 tygodni, w miarę wzrostu cen surowców w hutach.

 

P5: Jaka jest aktualna cena niklu i gdzie mogę to sprawdzić?

 

Ceny niklu na LME są publikowane-w czasie rzeczywistym na stronie internetowej London Metal Exchange (www.lme.com). Od początku czerwca 2026 r. ceny gotówkowe niklu na LME kształtują się w przedziale około 15 500-17 200 USD/t. Ceny możesz także sprawdzić na platformach finansowych takich jak Bloomberg, Reuters czy Investing.com.

 

P6: Czy powinienem zabezpieczać nikiel za pomocą kontraktów terminowych na LME?

 

Zabezpieczanie ma sens w przypadku nabywców, których roczne zużycie stali nierdzewnej lub stopów niklu przekracza 200-300 ton metrycznych. W przypadku mniejszych wolumenów złożoność administracyjna i wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego kontraktów terminowych na LME mogą przeważyć nad korzyściami. Alternatywne podejścia obejmują umowy o stałych cenach z hutami, strategiczne budowanie zapasów lub klauzule dotyczące eskalacji w umowach z klientami.

 

P7: Ile zapasów należy utrzymywać w celu zabezpieczenia ceny niklu?

 

W przypadku standardowych gatunków stali nierdzewnej (304, 316L) zazwyczaj wystarczający jest dwumiesięczny zapas magazynowy. W przypadku stopów niklu o długich terminach realizacji (Inconel, Hastelloy) zaleca się 3-4-miesięczny okres zapasów. Porównaj koszty utrzymania (przechowywanie, ubezpieczenie, kapitał obrotowy) z potencjalnym kosztem skoków cen niklu.

 

P8: Czy stal nierdzewna duplex zawsze kosztuje mniej niż 316L?

 

Nie zawsze. Chociaż duplex 2205 ma niższą zawartość niklu (5-6% w porównaniu z 10-14% w przypadku 316L), jego produkcja w przeliczeniu na kilogram jest wyższa ze względu na ściślejszą kontrolę składu chemicznego i bardziej złożone przetwarzanie. Jednakże 2205 ma w przybliżeniu dwukrotnie większą granicę plastyczności, co często pozwala na stosowanie cieńszych ścianek w zastosowaniach związanych z rurociągami i zbiornikami ciśnieniowymi, co skutkuje niższą całkowitą wagą i kosztem materiału. Kluczem jest oszacowanie całkowitego kosztu instalacji, a nie tylko ceny materiału za kilogram.

 

Wyślij zapytanie
Przyjdź do nas
I zacznij teraz swoje RFQS.
Skontaktuj się z nami